Gündem

1 Aralık’tan itibaren bayram mesajına yasak geliyor!

1 Aralık’ta uygulamaya geçecek İleti Yönetim Sistemi (İYS) ile artış şirketler müşterilerine bayram, yılbaşı gibi günlerde kutlama mesajı gönderemeyecekler. Yapılan açıklama ile mesaj göndermek isteyen şirketlerin önce vatandaşlardan izin alması gerektiği öğrenildi.

Türkiye’de pek çok vatandaş şirketlerin kendi cep telefonlarına gönderdikleri mesajlardan şikayet ediyor. İleti Yönetim Sistemi (İYS) ile vatandaşları sevindirecek bir uygulama geliyor. Buna göre vatandaşlar artık istemedikleri mesajları almak zorunda değil.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) tarafından kurulan İleti Yönetim Sistemi (İYS), 1 Aralık tarihinde uygulamaya geçecek. Bu nedenle TOBB iş örgütlerine bilgilendirme yazısı gönderdi.

İYS’ye kaydolmak gerekiyor

İş örgütlerine gönderilen yazıda, TOBB’un İYS’yi kurduğu hatırlatılarak, ticari elektronik ileti gönderimi yapan oda ve borsa üyelerinin mevzuat gereği İYS’ye kaydolması ve yasal yükümlülükleri yerine getirmesi gerektiği bildirildi.

Vatandaşların SMS, arama ve e-posta izinlerini görüntüleyip kaldırabilecekleri, gönderimleri şikayet edebilecekleri sisteme; pazarlama, promosyon, kampanya, indirim, hediye, reklam içerikli tüm ticari elektronik iletiler dahil olacak. Vakıf üniversitelerinin öğrencilerine gönderdiği iletiler, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile kamuya yararlı dernekler ve vergi muafiyeti sağlanan vakıfların, ticari işletmeleriyle ilgili üyelerine gönderdiği iletiler; devlet, mahalli idareler ve diğer kamu tüzel kişilerinin bilgilendirme iletileri ise vatandaşların izninin dışında olacak. İYS ile yurtiçinde tutulan kayıtlar, süresiz olarak saklanacak. İYS A.Ş. personelinin kendisi de İYS verisine erişemeyecek, İYS verisi kriptolanacak.

3 gün içerisinde bilgi verilecek

Devam eden abonelik, üyelik, ortaklık durumu, tahsilat, borç hatırlatma, bilgi güncelleme, satın alma ve teslimat bildirimleri gibi SMS’ler için izin gerekmeyecek. Buna karşın, müşterilere bayram ve yılbaşı kutlama mesajı gönderen, memnuniyet anketi yapan şirketler de önceden izin almak zorunda olacak. Vatandaşların ileti veya arama almak istememesi durumunda, hizmet sağlayıcıya 3 gün içinde bilgi verilecek. İYS üzerinden onayı bulunmayan alıcılara ticari elektronik ileti gönderilmesi mümkün olmayacak.

Yabancı şirketler de etkilenecek

TOBB tarafından yapılan yeni düzenlemeye göre yabancı şirketlerin de mevzuat hükümlerine uygun davranması ve İYS’ye kaydolması gerekiyor. İYS uygulamasını 1 Aralık 2020’de vatandaşlar kullanacak. Vatandaşlar 16 Ocak 2021’e kadar erişim engeli için bilgilendirmede bulunması gerekiyor. Erişim engelinden istenildiği zaman cayma hakkı bulunuyor.

İlgili Makaleler