Ekonomi

1 yıl geri ödemesiz 60 aya kadar vadeli kredi müjdesi duyuruldu!

Kredi Garanti Fonu (KGF) tarafından KOBİ’lere 1 yıl geri ödemesiz ve düşük faizli 60 aya kadar vadeli kredi müjdesi duyuruldu! KGF’nin Avrupa Yatırım Fonu’ndan sağladığı 300 milyon TL’ yi hibe ve kendi öz kaynaklarından sağladığı 300 Milyon TL’lik destek ile oluşan fon sayesinde esnaflara önemli ölçüde bir destek verileceği vurgulandı. Kredi başvuruları bugün başladı!

İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği Programı kapsamında KGF ve AYF iş birliği ile hayata geçirilen proje ile KOBİ’ler %80 KGF kefaletiyle 1.125.000 TL’ye kadar kredi kullanabileceği ifade edildi ve bu tutara kadar çekilecek krediler için 1 yıl geri ödeme olmayacağı 60 aya kadar vade imkanı sağlanacağı faizin ise piyasa şartlarına bağlı olarak bankalar tarafından belirleneceği ifade edildi.

Proje kapsamında bankalar tarafından KOBİ’lere yaklaşık 7,5 milyar lira tutarında kredi kullandırılması beklenirken KGF tarafından sağlanacak kredilerde sektör farkı yapılmayacak ve işletmelerin ihtiyaçlarının karşılanması, yeni istihdam ortamı oluşturulması, mevcut istihdamın korunması için destekleme yapılacak.

Konu ile ilgili olarak Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü Kasım Akdeniz açıklamalarda bulundu ve bu destek paketinin KOBİ’lerin rekabet gücünün arttırılması amacıyla Avrupa Komisyonu tarafından sağlanan bütçe kapsamında Avrupa Yatırım Fonu aracılığıyla yürütülen COSME Programı içerisinde imzalanan protokolün devamı niteliğinde olduğunu vurguladı ve şöyle devam etti:

KREDİ BAŞVURULARI BUGÜN BAŞLIYOR

“Bu destek paketi kapsamında vereceğimiz kefaletler ile KOBİ’lerin finansmana erişimlerini kolaylaştırarak üretim, istihdam ve rekabet güçlerini artırmayı hedefliyoruz. Özellikle içinde bulunduğumuz salgın döneminde, nakit akışının, üretimin ve istihdamın sürdürülebilirliği açısından finansmana erişimin ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Mümkün olduğu ölçüde yaygın ve katma değerli alanlarda kullanmayı hedeflediğimiz bu destek paketinin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum”

Ayrıca söz konusu açıklamada başvuruların bugün başlayacağı belirtildi.

İlgili Makaleler