Ekonomi

10 bin TL’ye kadar faizsiz kredi müjdesi! 2021’de başlıyor

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nden çiftçileri sevindirecek bir müjde verildi. Kooperatiften yapılan açıklamaya göre; kredi borçlarını zamanında ödeyenlere, 10 bin TL’ye kadar faizsiz kredi sağlanacak. Faizsiz kredi imkanından 2021 yılı Ocak-Şubat-Mart ayları içerisinde faydalanılabilecek.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri kredi borçlarını zamanında ödeyenlere teşekkür mahiyetinde faizsiz kredi sağlayacağını açıkladı. 10 bin TL’ye kadar verilecek faizsiz kredi 2021 yılı Ocak-Şubat-Mart ayları içerisinde kullandırılacak. ‘Bereketli kredi’ adı altında verilecek olan krediden gerekli şartları sağlayanlar faydalanabilecek.

Sabit oranlı krediye dönüştürdük

Çiftçileri sevindirecek kredi projesi hakkına açıklamada bulunan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, “Genel ekonomik dalgalanmaların sonucu olarak zaman zaman eleştirilerle karşılaşsak da Tarım Kredi olarak her zaman üreticimizin yanında olduğumuzu gösteriyoruz. Uygulamaya aldığımız Bereketli Kredi ile de ortaklarımıza yeni bir kaynak oluşturduk. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler çerçevesinde de indirimli kredi kullanımlarını, ayni kredi kullanımı noktasında sabit oranlı krediye dönüştürdük. Şu anda ortaklarımız yüzde 7 oranıyla yıllık kredi kullanarak tarımsal girdilerini temin edebiliyorlar.” dedi.

Bereketli Kredi’den 2019 yılında 10 bin TL ve üzerinde ayni kredi kullanmış ve borçlarını zamanında ödeyen ortaklarının yararlanacağını belirten Poyraz, “Başlattığımız Bereketli Kredi projesi ile çiftçimiz bir nebzede olsa rahatlayacaktır” diye konuştu.

TARSİM yaptırmış olmak gerekiyor

Bereketli Kredi kapsamında Tarım Kredi ortaklarının faizsiz olarak tohum, gübre, zirai ilaç, yem ve akaryakıt (motorin) kredisi kullanabileceklerini ifade eden Poyraz, şunları söyledi:

“Kapsama giren ortaklara kullandırılacak Bereketli Kredi tutarının belirlenmesinde 2019 yılında kullandırılan kredi tutarları dikkate alınacak ve bu ortaklara 2019 yılında kullandıkları ayni kredi tutarlarının yüzde %10’una kadar oranlarda Bereketli Kredi imkanı sağlanacak. Bereketli Kredi uygulamasından yararlanacak ortaklarımızın, kredi kullandırılacak tarih itibariyle TARSİM (tarım sigortası) yaptırmış olması gerekiyor. Gerekli şartları taşıyan ortaklarımız, 2021 yılı Ocak-Şubat-Mart ayları içerisinde Bereketli Kredi projesi kapsamında 10 bin TL’ye kadar faizsiz olarak kredi kullanabilecek. Gerekli şartları taşıyan ortaklarımızı başvuru için kayıtlı oldukları kooperatife bekliyoruz.”

İlgili Makaleler