Gündem

11 Mayıs’ta Açılacak AVM’ler İçin İki Altın Kural

Securitas Güvenlik Hizmetleri Türkiye Ülke Başkanı Murat Kösereisoğlu 11 Mayıs'ta açılacak olan AVM'ler hakkında değerlendirmelerde bulundu ve AVM'ler için 2 altın kuralı belirtti.

Ankara’da AVM’lerde, ‘yeni normal’ dönemine göre açılış hazırlıkları devam ederken Securitas Güvenlik Hizmetleri Türkiye Ülke Başkanı Murat Kösereisoğlu açıklamalarında AVM’lerde alınacak önlemler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Kösereisoğlu açıklamalarında Sağlık Bakanlığından kendilerine gönderilecek olan rehberi beklediklerini belirterek rehber hakkında şu ifadeleri kullandı:

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN REHBER GELECEK

“11 Mayıs’ta AVM’lerin açılmasına niyet var. Sağlık Bakanlığı’nın hazırlayıp sektör sektör sunacağı bir rehberden bahsediliyor. Biz tahmin ediyoruz ki 1-2 günde bunun bir rehberi çıkacak. Muhtemelen bu hafta sonuna kadar berraklaşacak ne tür kuralların uygulanmaya başlayacağı. Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği, bütün AVM’lerde aynı kuralların uygulanmasını tavsiye edecek. Girişlerde sosyal mesafe, kuyrukların yönetimi, ateş kontrolü, maske kontrolü var devrede. X-ray cihazları aralıklarla kontrol edilecek”

AVM'ler İçin İki Altın Kural
AVM’ler İçin İki Altın Kural

Açıklamalarında X-ray cihazlarının kullanım sıklığı ve yoğunluğuna bağlı olarak dezenfekte edileceğini belirten Kösreisoğlu AVM’ler için kuralları şu ifadelerle duyurdu:

“İnsanların yoğunlaştığı yürüyen merdivenler, tuvalet alanları, asansörler buralarda kurallar olacak, yoğunluğu azaltacağız. Belki de 8-10 kişilik asansörlere 3 kişi binecek. Yürüyen merdivenlerde 3 adımda bir işaret koyacağız.

“5 KİŞİNİN KULLANIMINA SUNULACAK”

Tuvalet alanlarının girişinde çizgiler olacak. Kapasitesi 15 kişiyse 5 kişinin kullanımına müsaade edeceğiz. Bizim için esas olan sosyal mesafeyi koruyabilmek. Bunun için girişlerde, koridorlarda ileride açıldığında yeme-içme alanlarında önemli olan mesafeyi koruyabilmek, yoğunluğu azaltabilmek. Hem kişi sayma sistemleri hem de girişlerdeki kişilerin sayılmasıyla biz içerideki yoğunluğu takip edebileceğiz. Bazen belki de girişleri durdurabileceğimizi tahmin ediyorum.

AVM girişlerinde maske dağıtılacağını zannetmiyorum. Maskesiz kimsenin de alınmayacağını zannediyorum. AVM’lerde hazırlıklar başladı; ama fiziki uygulamalar için sektör rehberlerini bekliyoruz. Planlar yapıldı; ama bazı detayları bekliyoruz”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler