EkonomiGündem

11 Mayıs’ta Açılan Kuaför ve Berberlerin Fiyatlarına Yüzde 40 Zam Geldi!

Türkiye Berberler Kuaförler ve Güzellik Uzmanları Federasyonu (TBKGU) Genel Başkanı Bayram Karakaş, 11 Mayıs itibariyle normalleşme süreci kapsamında açılan kuaför ve berberlerin fiyatlarına yüzde 40 zam yaptığını dile getirdi.

Covid-19 salgını sebebiyle bütün sektörler gibi kuaförler ve berberler de kapalı oldukları bu süre zarfında oldukça olumsuz etkilendi.

Türkiye Berberler Kuaförler ve Güzellik Uzmanları (TBKGU) Federasyonu Genel Başkanı Bayram Karakaş, sektörün kendini toparlaması için kuaför, berber ve güzellik salonlarının fiyatlarında yüzde 40 oranında zam yaptığını aktardı.

KOLTUKLARIN ARASINDA 2 METRE OLACAK

Antalya Berberler Odası Başkanı Yüksel Uzun ise kuaför ve berberlerin açılmasıyla beraber uyacakları tedbirleri ve kuralları ifade etti. Uzun, kuaför ve berberlerin sınırlı sayıda insana hizmet vereceğini ve her koltuğun arasında belirli bir sosyam mesafe olacağını söyleyerek, “3 koltuklu bir dükkanda 2 koltuk çalışacağız. 5 koltuk varsa 3 koltuk çalışacağız, Ortadaki koltuğu boş bırakacağız ve 2 metrelik mesafeler olacak. Tıraş 45 dakika sürüyorsa personel tıraş bitiminden sonra dışarıya çıkacak ve 15-20 dakika hava alacak” dedi.

10 GÜNLÜK STOK YAPTIK

Yüksel, Covid-19 salgını ile mücadele çerçevesinde hizmet verenlerin koruyucu önlük giyeceğini ve tek kullanımlık havluların varlığından bahsederek, şu şekilde konuşmasını sürdürdü:

“Maalesef özellikle havlu bulmakta zorlanıyoruz. 10 günlük stok yaptık ama sonrası için sıkıntılı bir süreç olabilir. Koruyucu önlük sorununu ise tek kullanımlık boya önlükleri ile aşacağız.”

“BİZ DE BU ZAMMI İSTEMEZDİK AMA ÇAREMİZ KALMADI”

Kuaförlerde ve berberlerde kullanılacak dezenfektanın, önlüğün ve tek kullanımlık havlunun birer gider olduğunu ve dükkânları zorlayabileceğinin altını çizen Uzun, “Şu aşamada hizmet bedelimize en az yüzde 30 zam yapmak zorundayız. Başka şekilde esnafımızın para kazanması ve evine ekmek götürme şansı yok. Biz de bu zammı istemezdik ama çaremiz kalmadı” şeklinde konuştu.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler