EkonomiGündem

12 Milyon Kişiye 6 Bin 974 Lira Avans Ödemesi Yapılacak

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren yeni bir gelişme meydana geldi. Emeklilik dilekçesi verip emekli maaşı almayı bekleyen kişilere verilen avans ödemesi tüm emeklililer için gündeme geldi. Buna göre 6 bin 974 lira avans ödemesi yapılacak.

Emeklilik şartlarını yerine getirip dilekçesini veren maaşının yatırılmasını bekleyen kişiere avans ödemesi yapılıyor. Bu ödemenin tüm emekliler için yapılması gündeme geldi ve bu bağlamda 6 bin 974 lira ödeme yapılacak.

Bilindiği gibi emeklilik başvurusu yapan ve aylığı 90 gün içinde bağlanmayan vatandaşlar , asgari ücretin 3 katına kadar avans alabiliyor. Asgari ücret zammının ardından SGK tarafından bir açıklama yapıldı ve avans ödemesi miktarının yükseltildiği ifade edildi. Buna göre 6.974 lira ödeme yapılacak.

MİLYONLARCA KİŞİYE ÖDEME

Asgari ücretin 2020 liradan 2 bin 324 liraya yükselmesi ile emeklilik dilekçesi veren ve 90 gün içinde emekli maaşı bağlanmayan vatandaşlara yapılan bu ödeme tutarı 6.974 liraya çıktı. Vatandaşlar bu ödemeyi SGK aracılığı ile alabiliyorlar.

6 Bin 974 Lira Avans Ödemesi

Kişiler tarafından çekilen 6.974 lira avans ödemesi daha sonra maaştan kesiliyor. Buna göre emekli vatandaşların maaşlarından birikmiş tutarından fazla olan bölümü daha sonra ise gelir ve aylıkların 1/4 oranında kesinti yapılıyor.

Bu düzenleme hayata geçtiği takdirde sadece emeklilik dilekçesi veren kişiler değil tüm emekliler yararlanacak Tüm emekliler SGK aracılığı ile 6 bin 974 lira ödeme alabilecek.
Ayrıca tüm emeklilerin alabilecekleri avans miktarının 3 asgari ücretten düşük olabileceği bildirildi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir