Ekonomi

13 Ekim evde bakım parası yatan iller hangileri? Evde bakım maaşı güncel liste! Kimler evde bakım maaşı alabilir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bakıma ihtiyacı olan engellilere, engellinin bakımına destek amacıyla bazı vatandaşlar evde bakım maaşı ödeniyor. Evde bakım parası alan vatandaşlar ödemelerinin yatırılıp yatırılmadığını merak ediyorlar. 13 Ekim evde bakım parası yatan iller hangileri? Evde bakım maaşı güncel liste! Kimler evde bakım maaşı alabilir?

Devlet tarafından engelli bakımı yapan vatandaşlara destek için evde bakım maaşı ödemeleri yapılıyor. Ödemelerden faydalanan vatandaşlar paralarının ne zaman yatırılacağını merak ediyorlar. Bakanlık tarafından evde bakım maaşı yatırılan iller listesi belli oldu. Buna göre, Tokat, Karabük, Hatay, Aksaray, Antalya ve Afyonkarahisar’da evde bakım maaşları yatırıldı.

Evde bakım maaşı nasıl sorgulanır?

Evde bakım maaşı e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilir. Bunun için T.C. kimlik numarası ve şifre girildikten sonra, “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasına gelerek, sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Evde Bakım maaşı nedir?

Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgarî ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma ihtiyacı olan engellilere, engellinin bakımına destek amacıyla verilen sosyal yardımdır.

Evde bakım maaşına başvurmak için engel oranının kaç olması gerekir?

Sağlık Bakanlığınca belirlenen yetkili hastanelerden alınacak engelli sağlık kurulu raporunda engel oranı en az %50 ve “Ağır engelli” İbaresi “evet” olarak işaretlenmiş olması gerekmektedir.

Evde bakım maaşı hangi aylarda yatırılır?

Evde bakım yardımı her ay yatırılmakta olup her ayın 15’i ile 31’i arası hesaplara aktarılmaktadır.

İlgili Makaleler