Ekonomi

14 Mayıs 2022 Güncel Altın Fiyatları Ne Kadar? Tam, Çeyrek, Gram Altın Fiyatları

Bir süredir Amerikan Merkez Bankası FED’in aldığı faiz artırımı kararları doğrultusunda aşağı yönlü olarak düşüşe geçmiş olan altın fiyatları, yeni piyasa haftasında toparlanmaya başladı. Altında psikolojik eşik olarak adlandırılan destek sınırını bugün itibariyle yeniden geçen gram altın fiyatları, yatırımcıların yüzünü güldürürken; altın fiyatlarından düğün ya da borçlanma nedeniyle etkilenecek olan vatandaşları da endişelendirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), faiz politikasında ocak ayından bu yana sabit politika faizi hamlesine devam ederken; Amerikan Merkez Bankası FED’in mart ayında dört yıl aranın ardından gerçekleştirdiği yılın ilk faiz artırımı ile birlikte hem emtia hem de para piyasaları inişli çıkışlı bir seyre kapılır hale geldi. O kıskançtan kendisini şimdilerde kurtarmayı başarmış olan altın ise, yeniden yükselişe geçti.

14 Mayıs 2022 Güncel Altın Fiyatları Ne Kadar?

İnişli çıkışlı seyri bir süredir popüler ekonomistlerin de gündeminde olan altın fiyatları için son iniş mayıs ayında bekleniyordu. Mayıs ayının ortasından itibaren yukarı yönlü bir trende kapılarak yükselişe geçmesi beklenen altın fiyatları, ekonomistlere beklediklerini verdi. Özellikle temmuz ayında yeniden pik noktayı görmesi beklenen altın fiyatları, piyasaların son işlem gününde yükselişe geçti. Altın fiyatlarında başlayan hareketlilik sonrası gram altın psikolojik eşik kabul edilen 900 TL seviyesi de geri gelmiş oldu.

İşte Tam, Çeyrek, Gram Altın Fiyatları

Uzunca bir süre sonra yeniden toparlanma sürecine giren altın fiyatları, bugün itibariyle yukarı yönlü harekete geçti. Bu hareketin ardından gram altın alış fiyatı 901,24 TL’ye yükselirken; gram altın satış fiyatı 901,82 TL’ye yükseldi. Aynı durum çeyrek, yarım ve tam altında da gözlendi. Bugün itibariyle çeyrek altın alış fiyatı 1.488 TL bandına otururken; çeyrek altın satış fiyatı 1.514 TL bandına oturdu. Bunun yanı sıra yarım altın alış fiyatı 2.976 TL olurken; yarım altın satış fiyatı ise 3.028 TL olarak işlem görmeye başladı. Tam altında da artış sürerken; tam altın alış fiyatı 5.943 TL, satış fiyatı ise 6.034 TL olarak gerçekleşti. Öte yandan bu yükselişten cumhuriyet ve ata altın da etkilendi. Bugün itibariyle cumhuriyet altını alış fiyatı 6.094 TL, satış fiyatı ise 6.186 TL iken; ata altın alış fiyatı 6.103 TL, satış fiyatı ise 6.191 TL oldu.

İlgili Makaleler