Gündem

15 İlimiz İçin Getirilen Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı İptal Edildi

İçişleri Bakanlığı tarafından bir genelge yayımlanmış ve 15 ilimiz için hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan bir açıklama yaparak sokağa çıkma yasağının iptal edildiğini duyurdu.

İçişleri Bakanlığı tarafından dün gece saatlerinde bir genelge yayımlandı ve 15 ilimiz için hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Sokağa çıkma yasağı Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak illerinde geçerli olacaktı.

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya hesabı üzerinden önemli bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta sonu sokağa çıkma yasağını kaldırdıklarını maske, mesafe ve temizlik kurallarına bu süreçte titizlikle riayet edilmesi gerektiğini vurguladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama şöyle oldu:

“Bilindiği gibi salgın döneminde, milletimizi Koronavirüs’ten korumak için çok sayıda tedbiri hayata geçirdik. Bunlardan biri de tüm Türkiye’de veya belirli illerimizde uyguladığımız sokağa çıkma sınırlamalarıydı.

Esasen, en son sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmüyorduk. Ancak, bir ara 700 küsurlere kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık.

“GÖNLÜMÜZ RAZI OLMADI”

Sağlık Bakanlığımızın önerisi ve İçişleri Bakanlığımızın genelgesi ile bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağı dün gece ilan edilmişti. Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti.

Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı.

“İPTAL ETME KARARI ALDIM”

Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Vatandaşlarımdan, MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın paylaşımı:

İlgili Makaleler