Gündem

15 İlimiz İçin Kritik Uyarı ! Hemen Önleminizi Alın

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından sabah saatlerinde bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada 15 ilimiz ve bazı bölgelerimiz için kritik uyarı yapıldı. Sıcaklıkların düşeceği belirtilen açıklamada sağanak yağış ve kuvvetli rüzgar uyarısı yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün resmi web adresi üzerinden bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada bazı illerimiz ve bazı bölgelerimiz için kritik uyarı yapıldı. Sağanak yağış ve kuvvetli rüzgar uyarısı yapılan açıklamada sıcaklıkların düşeceği ifade edildi. Yapılan son değerlendirmelere göre yapılan açıklamada ülkemizin genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Adana’nın kuzey ve doğusu, Hatay, Osmaniye, K. Maraş, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Malatya ve Adıyaman çevrelerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği ifade edildi. Ayrıca açıklamada yağışların öğle saatlerinden sonra Orta Karadeniz ile Kastamonu, Sinop, Yozgat, Çankırı, Kayseri ve Sivas çevrelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiği vurgulandı.

HAVA SICAKLIĞI DÜŞECEK

Hava sıcaklığının iç kesimlerde 2 ile 4 derece azalacağı ifade edilen açıklamanın devamında diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı belirtildi. Ayrıca açıklamada rüzgarın genellikle batı ve güneybatı, Ülkemizin kuzeybatı kesimlerinde batı ve kuzeybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’da kuvvetli ve kısa süreli fırtına(40-80 km/sa) şeklinde eseceği belirtildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarılar şöyle:

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:

Yağışların öğle saatlerinden sonra Orta Karadeniz ile Kastamonu, Sinop, Yozgat, Çankırı, Kayseri ve Sivas çevrelerinde yerel olarak kuvvetli(21-50 kg/m2) olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara (Ulaşımda aksamalar, su baskını vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI:

Rüzgarın; yarın Doğu Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’da güneyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına(40-80 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara (çatı uçması, Ağaç veya direklerin devrilmesi, Ulaşımda aksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İlgili Makaleler