Gündem

15 Yaş Altı Çocuğu Olanlar! Başvuruları E- Devlet Üzerinden Yapılacak!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 15 yaş altı çocukları olan ebeveynler için önemli bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamaya göre 15 yaş altı çocukların kimlik kartı başvurularının ebeveynleri tarafından e-Devlet üzerinden yapılabileceğini bildirdi. Bakan Soylu: “Nüfusta her geçen gün işler daha kolaylaşıyor, 15 yaş altı çocukların veli veya vasileri, e-Devlet üzerinden nüfus müdürlüklerine gitmeden kimlik başvurusu yapabilecek” açıklamasında bulundu.

Kimlik Başvurusu Kolaylaştı

15 yaş altı çocuğu olan ve kimliği olmayan ebeveynler için Bakan Soylu Açıklama yaptı. Buna göre vatandaşlar nüfus müdürlüğüne gitmeden velisi veya vasisi olduğu 15 yaşını tamamlamamış çocuklarının kimlik kartı başvurusunu e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilecek.

TCKK başvurusu yapılacak çocuğun Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’nde (MERNİS) kayıtlı açık adresinin bulunması şartı istenecek. TCKK değerli kağıt bedeli, “https://ivd.gib.gov.tr” internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla kredi kartı veya banka kartı aracılığıyla ya da anlaşmalı bankalara yatırılabilecek.

Başvurusu yapılacak çocuğun, son altı ay içerisinde yapılan TCKK veya pasaport başvurusu neticesinde MERNİS’te kayıtlı fotoğrafı bulunması durumunda TCKK başvurusunda da aynı fotoğrafı kullanılabilecek.

İlgili Makaleler