GündemKamu Haberleri

18-20 yaş arasındaki bazı gençlere istisna sağlanacak! Bu belgeleri yanında bulundurmak zorundalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından corona virüsü tedbirleri kapsamında 20 yaş altındakilerin sokağa çıkmasının yasaklandığı duyurulmuştu. Bu yasağın faaliyete geçmesinin ardından 81 il valiliğine bir ek genelge daha gönderildi. Genelgede 18-20 yaş bazı gençlerin yasaktan muaf tutulacağı bildirildi.

Türkiye’de corona virüsü salgınını durdurmajk için alınan kararlar kapsamında 20 yaş altının sokağa çıkması yasaklanmıştı. Uygulanmaya başlayan yasak hakkında İçişleri Bakanlığı 81 ile ek genelge yolladı. Genelgeye göre, 18-20 yaş arasında olup kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar, özel sektörde düzenli çalıştığını sosyal güvenlik belgesiyle ortaya koyanlar ile mevsimlik tarım işçileri, sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak. Muaf olan vatandaşlar belgeleri yanında her daim bulundurmak zorunda olacak. Yapılan denetimlerde belgelerin ibraz edilmesi zorunlu olarak bildirildi.

Yasaktan muaf olanlar

Valiliklere gönderilen ek genelge kapsamında yasaktan muaf tutulacak olanlar 01.01.2000-01.01.2002 tarihleri arasında (18-20 yaş aralığında) ve aşağıdaki şartları sağlayanlar olarak belirlendi.

Kamu kurum ve kuruluşlarında memur, sözleşmeli personel veya işçi statüsünde görevli olanlar,

Özel sektörde düzenli bir işe sahip olan ve sosyal güvenlik kayıt belgesi ile bu durumu belgeleyenler,

Tarımsal üretimin sürekliliği açısından önemli bir fonksiyona sahip olan ve iller arasındaki planlama, seyahat ve konaklama koşulları 03.04.2020 tarih ve 6202 sayılı Genelgemiz ile düzenlenen mevsimlik tarım işçileri, 03.04.2020 tarih ve 6235 sayılı sayılı Bakanlık Genelgesi ile getirilen sokağa çıkış yasağından muaf tutulacak. Bu istisnalar 01.01.2002 tarihinden sonra doğanlara (18 yaşından küçüklere) uygulanmayacak.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir