Gündem

2 Gün Kala AVM’ler İçin Kritik Uyarı: Sakın Yapmayın

Corona virüsü nedeniyle uzun zamandır kapalı olan kuaför, berber ve AVM'ler 11 Mayıs'ta açılıyor. AVM'lerin açılmasına 2 gün kala Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Melike Yavuz kritik uyarılarda bulundu.

11 Mayıs’ta berber, kuaför ve AVM’lerin açılacak olması, hijyen konusunda da birçok konuyu akıllara getirdi. Bahçeşehir Üniversitesi Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Melike Yavuz konu hakkında kritik uyarılarda bulundu.

Melike Yavuz yaptığı açıklamalarında İstanbul’da mahalle aralarında bulunan küçük çaplı berber ve kuaförler hakkında uyarı yaptı ve şu ifadeleri kullandı:

“Küçük çaplı berber ve kuaförlerde koronadan korunmak için en önemli strateji olan ‘fiziksel mesafenin korunması’ son derece güç olacaktır. Bazı kuaför ve berberlerde sadece çalışanlar bile yeterince kalabalık oluşturabiliyor. Aynı koltuğa oturan bir önceki müşterinin hasta olması durumunda onun dokunduğu yüzeylere temas edilmesi de risk. Yine buralarda kullanılan havlu, makas, tarak vb. aletlerin kullanıldıktan sonra bir sonraki müşteri için kullanımı yeterli dezenfeksiyon, sterilizasyon önlemi alınmazsa risk yaratacaktır. Ayrıca bu işletmelerde çalışanlar da gün boyunca hasta olup olmadıklarını bilmedikleri çok sayıda müşteri ile temas edeceklerdir. Bu durum da çalışanlar için risk anlamına gelir”

“KABİNLERİ KULLANMAYIN”

AVM’lerin kapalı alanlar olduğu için özellikle dikkat edilmesi gerektiğini belirten Melike Yavuz açıklamalarında AVM’lerde kabinlerin kullanılmaması gerektiğini vurguladı. Bu konu hakkında Melike Yavuz’un açıklamaları şöyle oldu:

“Her şeyden önce AVM’ler kapalı alanlardır. Havalandırma sistemleri nedeniyle damlacıklar içindeki virüsler kapalı ortamda uzun mesafelerde dolaşım riski içermektedir. Kapalı alanda uzun süre çalışmak zorunda kalarak, yeterli denetlenmesi sağlanamayan ürünlerle ve çok sayıda müşteriyle temas edecek olan AVM çalışanların sağlık riski oldukça yüksektir. AVM’lerdeki kapalı ortam ve denetimi yapılmamış ürünler yalnız çalışanlar için değil, müşteriler için de büyük risk içermektedir. Dar alanlı kıyafet deneme odalarının temizliği önemli bir sorun olacaktır. Hasta kişinin denediği bir kıyafetin daha sonra aynı kıyafeti deneyen sağlıklı bir kişi için risk oluşturacaktır.

Korunmak için en doğru yöntem AVM alışverişlerinin bir süre daha ertelenmesidir. Çeşitli gerekçelerle ertelenemiyorsa yoğun olmayan saatlerin tercih edilmesini, mutlaka maske takılmasını, kıyafet deneme odalarının kullanılmamasını, tuvaletlere mümkün olduğunca girilmemesini, ellerin satıştaki ürünler ve ortamla her temastan sonra su ve sabunla en az 20 saniye yıkanmasını, su ve sabuna ulaşılamadığı durumda da el antiseptikleri kullanılmasını öneririm.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler