Ekonomi

20 günde 101 bin vatandaş konut kredisi aldı! Kamu bankası konut kredilerine nasıl başvurulur?

Normalleşme dönemi destekleri kapsamında kamu bankaları tarafından vatandaşlar için çeşitli destek kredileri açıklandı. Ziraat Bankası, Vakıf Bankası ve Halk Bankası tarafından ortak yapılan açıklamalarda, konut, taşıt, eşya ve tatil kredileri verileceği duyuruldu. Bu kapsamda konut kredisi alarak ev sahibi olmak isteyen vatandaşların sayısının son 20 günde 101 bin kişi olduğu öğrenildi. Peki, kamu bankası konut kredilerine nasıl başvurulur?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak normalleşme döneminde de desteklerin devam edeceğini açıklamıştı. Bu açıklamadan sonra Ziraat Bankası, Vakıf Bankası ve Halk Bankası ortak yaptıkları açıklama ile vatandaşlara konut kredisi fırsatlarını duyurdular. Bugün Türkiye Bankalar Birliği’nin 63. Genel Kurulu toplantısına katılan Bakan Albayrak, yeni bir açıklamada daha bulundu. Albayrak’ın verdiği bilgilere göre; 20 günde konut kredisi alan vatandaş sayısı 101 bin olarak kaydedildi.

Kamu bankası konut kredisine nasıl başvurulur?

Bankalardan konut kredisi almak isteyen vatandaşların şubelere başvuruda bulunması gerekiyor.

Konut kredisi nedir?

Covid-19 salgınında normalleşme sürecine geçiş ile 12 aya kadar ödemesiz dönemli “Avantajlı Konut Kredisi” paketi hizmete sunulmuştur.

Paket kapsamında; yeni(sıfır) ve ikinci el konutlar üç büyük ilde (İstanbul, Ankara ve İzmir) azami 750 bin TL’ye kadar; diğer şehirlerde azami 500 bin TL’ye kadar kredinizi kullanabilirsiniz.

Size özel avantajlı faiz oranları ile kullanabileceğiniz konut kredinizi ister aylık eşit taksitlerle, isterseniz 12 aya kadar ödemesiz dönem imkânı ile 15 yıla varan vadede, %10’dan başlayan, düşük peşinat oranı ile yararlanabilirsiniz.

Tutar ve Ödeme Koşulları

Yeni(sıfır) konutlar için %0,64, 2. El konutlar için %0,74 faiz oranı ile 180 ay vadeye kadar, üç büyük ilde (İstanbul, Ankara ve İzmir) azami 750 bin TL’ye kadar; diğer şehirlerde azami 500 bin TL’ye kadar kullanılabilecektir.

İlgili Makaleler