Kamu Haberleri

20 Yaş Altı Sokağa Çıkma Yasağı Hakkında Yeni Karar ! İçişleri Bakanlığından Yeni Genelge

İçişleri Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde bir genelge yayımlanmış ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları kapsamında 20 yaş altındaki gençlere sokağa çıkma yasağı getirilmişti. 20 yaş altındaki gençlere sokağa çıkma yasağı hakkında yeni bir karar alındı ve İçişleri Bakanlığı tarafından yeni bir genelge yayımlandı.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 20 yaş altındaki gençlere sokağa çıkma yasağı getirildiği duyurulmuştu. Bunun ardından alınan karar hakkında İçişleri Bakanlığından bir genelge yayımlanmıştı. Ancak 20 yaş altındakilere sokağa çıkma yasağı hakkında yeni bir karar verilerek İçişleri Bakanlığı tarafından yeni bir genelge yayımlandı.

BAKANLIKTAN YAPILAN AÇIKLAMA

Konu ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

20 yaş altındaki otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi tanısı konulmuş “Özel Gereksinimi” olan çocuk ve gençlerin enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmek, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske kullanmak, el temizliği ve hijyene uymak koşulu ile ikametlerinden çıkmalarına, park ve bahçelerde dolaşmalarına aynı il sınırları içinde araçla seyahat etmelerine izin verilecek.”

ALINAN TEDBİRLER HATIRLATILDI

İçişleri Bakanlığı tarafından Valiliklere gönderilen ek genelge kapsamında Corona Virüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve sosyal izolasyonu sağlamak adına bugüne kadar ilgili bakanlıklar, valilikler, kamu kurum ve kuruluşları tarafından birçok tedbirin alındığı ve uygulandığı belirtildi.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan talimatları doğrultusunda yayınlanan bir genelge ile 01.01.2000 tarihinden sonra doğan 20 yaş altındakilerin sokağa çıkmalarının, geçici olarak yasaklandığı belirtildi.

Valiliklere gönderilen genelgede 01.01.2000 sonrası doğmuş, doğuştan ya da sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetilerini kaybetmiş, günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gereklerini önemli ölçüde kendi başına yerine getirememesi nedeniyle başkalarının desteğine gereksinim duyan bireylerin uzun süre kapalı alanda kalmasının ruhsal ve fiziksel olarak sağlıkları üzerinde olumsuzluklar oluşturabileceği ifade edildi.

UYGULANMASI İSTENEN İSTİSNALAR

Bunun için bu kapsamda olan çocuklar ve gençler için Valiliklerden aşağıda belirtilen istisnaların uygulanması istendi:

Bu kapsamda olduğu değerlendirilen otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi tanısı konulmuş “Özel Gereksinimi” olan çocuk ve gençlerimizin ebeveyn veya bakıcıları refakatinde, rahatsızlıklarını kanıtlayıcı rapor vb. belgeleri yanında bulundurmak, enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmek, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske kullanmak, el temizliği ve hijyene uymak koşulu ile ikametlerinden çıkmalarına, park ve bahçelerde dolaşmalarına aynı il sınırları içinde araçla seyahat etmelerine izin verilecek.

Valiler /kaymakamlar tarafından 01.01.2000 sonrası doğmuş olmakla beraber yukarıda yer verilen özel durumları sebebiyle dışarıda bulunmaları elzem görülen çocuk ve gençlerimizin ilgi Genelge ile getirilen yasaklamadan muaf tutulmalarına ilişkin gerekli kararların ivedilikle alınacak.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir