Gündem

20 Yaş Altı ve 65 Yaş Üzeri Sokağa Çıkma Yasağı Ne Zaman Kalkacak?

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının bitmesiyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin Covid-19 mücadelesinde bulunduğu yeri ve gelecekte bizleri neler beklediğini aktardı. Sağlık Bakanı Koca, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı ve sorulardan biri olan 65 yaş ve üstü vatandaşların dışarıya çıkma durumlarına ilişkin önemli bilgiler paylaştı. Koca, önümüzdeki günlerde 65 yaş üstü vatandaşları bir müjde beklediğini belirtti.

65 Yaş Üzeri ve 20 Yaş Altı Sokağa Çıkma Yasağı Ne Zaman Kalkacağı merak ediliyordu. Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Koca, bir basın toplantısı düzenledi ve kendisine iletilen sorulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, 65 yaş ve üstü vatandaşların bu mücadele sürecinde oldukça kritik bir rol oynadığını ve ilerleyen günlerde onlara güzel bir haber vereceklerini dile getirdi.

65 YAŞ ÜZERİ BÜYÜKLERİMİZE MÜJDE

Sağlık Bakanı Koca’nın 65 yaş ve üstü vatandaşlara dair açıklamaları ise şu şekilde:

“65 yaş üzeri büyüklerimiz bu dönemde çok büyük fedakârlık gösterdiler. Bu dönemde en çok uyum ve hassasiyet gösteren büyüklerimiz oldu. Gençlerimiz de oldu. 83 milyon bu dönemde hassasiyet noktasında olması gerekeni yaptığı kanaatindeyim. 65 yaş üzeri büyüklerimizle ilgili sayın Cumhurbaşkanımızla da görüştüm. 65 yaş üzeri büyüklerimize küçük bir müjdemiz olacak.”

“Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Bilim Kurulu’nda görüşmüş olduk. 65 yaş üzeri büyüklerimiz eğer memleketlerine gitme noktasında sabit bir yere gittiğinden emin ise, sağlık durumları aile hekimleri açısından bir sorunları yoksa ilgili Kaymakamlıktan yanlarında zorunlu gerektiğinde bir veya iki kişi olmak suretiyle 1 aylık bir zaman zarfında dönmemek üzere bir izin durumu yarından itibaren sözkonusu olacak. Bunu söylemek istiyorum. Bununla ilgili duyuru ayrıca İçişleri Bakanlığımız tarafından yapılmış olur. Bu hareketliliği sağlayan bir unsura dönmemeli. Gidildiği yerin sabit olması aile hekimliği tarafından takip edilmesi ve gittiği yerde evden dışarı çıkmayacaklarından emin olmalıyız. Bu hareketliliğin yoğun olmamasını önemsiyoruz. Daha kontrollü ve uygun mekan söz konusu ise buraya geçişi sağlamak için şartları sağlamış olacağız”

İlgili Makaleler