Eğitim

2020 ALES sınav giriş belgesi sorgulama ekranı! ALES sınavı için HES kodu nasıl alınır?

Akademik kariyer yapmak isteyen vatandaşlar ALES sınavı hakkında araştırmalar yapıyorlar. Bu kapsamda ÖSYM tarafından 16 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan Ales sınavı için giriş belgesinin nasıl alınacağı sorgulanıyor. Aynı zamanda adaylar, ÖSYM Başkanı Halis Aygün tarafından açıklanan sınavlar için HES kodu duyurusundan sonra, “ALES sınavı için hes kodu nasıl alınır?” sorusunun cevabını araştırıyorlar.

Türkiye’de corona virüsü salgını sonrası eğitimde de değişiklikler meydana geldi. Bu kapsamda ÖSYM Başkanı, “Değerli adaylarımız, pandemi döneminde Sağlık Bakanlığı tarafından alınan önlemler kapsamında, başkanlığımızca uygulanacak sınavlara başvurularda sizlerden HES kodu bilgisi istenecektir” açıklamasını yaptı. Akademik kariyer hedefi olan ve 2020 ALES sınavına girecek olan adaylar, HES kodunun ve sınav giriş belgesinin nasıl alınacağını araştırıyorlar.

HES Kodu nasıl alınır?

HES kodu almak isteyen adayların, Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması telefonlarına indirmeleri gerekiyor. Uygulamayı indiren vatandaşlar, “HES kodu işlemleri” bölümüne girerek “HES kodu oluştur” butonuna tıklamalılar. Buradan kod kullanım süresi seçilecek ve kod oluşturuluyor. Ayrıca sms gönderilerek veya e-Devlet sistemi üzerinden de HES kodu alınabilir. SMS ile HES kodu almak isteyenler, HES yazıp boşluk bırakarak T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresini yazarak 2023’e mesaj gönderebilirler. e-Devlet sistemi üzerinden HES kodu almak isteyenler ise https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresine girerek kod alabilirler.

 

ÖSYM Başkanı Aygün sınavlarda kullanılacak HES koduna ilişkin, “HES kodunun geçerlilik tarihinin, başvurulan sınavın yapılacağı gün veya daha ileri tarihli olması gerekmektedir. Adayların edindikleri HES kodunu ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) “PROFİLİM” alanında bulunan “HES KODU BİLGİLERİM” sayfasından kaydetmeleri gerekmektedir.” Açıklamasını yaptı.

Ales giriş belgesi nasıl alınır?

Adaylar ÖSYM’nin AİS ekranından ALES giriş belgelerini alabilirler. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunması zorunludur. Renkli ve siyah beyaz belgeler sınavlarda kabul edilir.

ÖSYM Ales giriş belgesi almak için tıklayınız.

İlgili Makaleler