Eğitim

2020 Bursluluk sınavı ne zaman yapılacak? Sınavda hangi konular çıkacak?

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere burs desteği sağlanıyor. Burs alamaya hak kazanacak öğrenciler ise sınav ile belirleniyor. Bu sene bursluluk sınavının ne zaman yapılacağı ise merak ediliyor. Peki, 2020 Bursluluk sınavı ne zaman yapılacak? Sınavda hangi konular çıkacak?

2020 senesi için yapılacak bursluluk sınavı merak konusu oldu. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı sonuçları iyi gelen öğrencilere, burs desteği sağlanıyor ve öğrenciler devlet yurtlarına yerleştirilir. Peki, 2020 bursluluk sınavı ne zaman yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı sosyal medya üzerinden, “6 Haziran Cumartesi günü yapılacağı ilan edilen 2020 Yılı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’nın 5 Eylül 2020 Cumartesi günü gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.” İfadelerini kullandı. Sınava 5. sınıftan 11.sınıfa kadar olan öğrenciler katılabiliyorlar.

Hangi konulardan sorular sorulacak?

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bursluluk sınavlarına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Bu sınava girecek öğrencilerimiz de bulundukları sınıfların birinci dönem müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacaklar.

Ayrıca bu sınava girecek 10. ve 11.sınıf öğrencilerimiz 9. sınıfın tüm müfredatından sorumlu oluyorlardı.

Bu kapsamı da daralttık ve 10. ve 11.sınıf öğrencilerimiz de sadece 9. sınıfın birinci dönem müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacaklar.”denildi.

Bursluluk sınavı başvuru şartları nelerdir?

1. KKTC veya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
2. Ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9’uncu, 10’uncu ve 11’inci sınıflarında öğrenci olmak,
3. Sınavın gerçekleştirildiği yıl içerisinde okul değiştirmeye yönelik ceza almamak,
4. Bulunduğu sınıfta sınıf tekrarı yapmamış (sınıfta kalmamış) olmak,
5. Aileye gelen paranın yıllık olarak kişi başına düşen miktarının n 14.640,00 liradan az olması.

İlgili Makaleler