Kamu Haberleri

2020 çeyiz parası nasıl alınır? Kimler çeyiz parası alır? Çeyiz ödemeleri ne kadar?

Türkiye’de evlilik hazırlığında olan çiftler devlet tarafından verilen çeyiz desteği hakkında araştırma yapıyorlar. Pek çok vatandaşın yeterli bilgiye sahip olmadığı çeyiz ödemesinden faydalanmak için bazı şartları sağlamak gerekiyor. Peki, 2020 çeyiz parası nasıl alınır? Kimler çeyiz parası alır? Çeyiz ödemeleri ne kadar? İşte en çok araştırılan soruların cevapları

Evlenmek isteyen çiftler devlet tarafından sağlanan çeyiz desteği hakkında araştırma yapıyorlar. Türkiye’de Çeyiz Hesabı olarak bilinen “Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik” 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin Ek 2. maddesi kapsamında hazırlanmış, 16.12.2015 tarihli ve 29564 sayılı Resmî Gazete ‘de yayımlandı. Bu kapsamda vatandaşlara devlet tarafından çeyiz desteği sağlanıyor. Ancak çeyiz desteğine başvuruda bulunabilmek için bazı şartların sağlanması gerekiyor.

Çeyiz desteğine başvuru şartları

Türk vatandaşları ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28. maddesi kapsamına girenler (28. Madde: Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve 3. dereceye kadar olan altsoyları ) Devlet katkısından faydalanabilir.

Yurtiçi mevduat veya katılım bankalarında çeyiz hesabı açanlar, (18 yaşından küçükler adına veli veya yasal vasi tarafından çeyiz hesabı açılabilir.)

Evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapanlar,

27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapmış olanlar.

Devlet katkı payı nasıl alınır?

Devlet katkısının ödenme süreci şöyle işleyecektir:

Katılımcı: Evlilik tarihinden itibaren 6 ay içerisinde bankaya müracaat eder.

Banka: Ay içerisinde yapılan devlet katkısı ödeme başvurularını takip eden ayın ilk 10 işgünü içerisinde Bakanlığa iletir.

Bakanlık: Bankalar tarafından gönderilen belgelerin tarafına ulaşmasını takip eden 10 işgünü içerisinde, ilgili bilgi ve belgeleri kontrol eder ve Devlet katkısı ödemesinin hesabın bulunduğu bankaya aktarılmasını sağlar.

Banka: Aynı gün hesap sahiplerine ödemesini yapar.

Çeyiz desteği ne kadar?

Devlet katkısının hesaplanmasında, evlilik tarihindeki birikim esas alınır. Devlet katkısı ödemesi evlilik tarihindeki birikim tutarının yüzde 20’sini ve azami 5.000 Türk Lirasını geçemez.

Katılımcı çeyiz hesabın açılış tarihinde, bir defaya mahsus olmak üzere, hesabına üst sınırı aşan bir tutar yatırabilir. Bu tutar 15.000 Türk Lirasını geçemez.

Devlet katkısı katılımcı tarafından çeyiz hesabına yapılan düzenli ödeme sürelerine göre aşağıdaki şekilde hesaplanır.

Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 36 ila 47 ay olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 10’udur. Ancak, ödenecek tutar 4.000 Türk Lirasını geçemez.

Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 48 ila 59 ay olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 15’idir. Ancak, ödenecek tutar 4.500 Türk Lirasını geçemez.

Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 20’sidir. Ancak, ödenecek tutar 5.000 Türk Lirasını geçemez.
Belirtilen tutarlar her yıl yeniden değerleme oranında artırılmaktadır.

İlgili Makaleler