Kamu Haberleri

2020 Jandarma uzman Erbaş alımı! Jandarma Uzman Erbaş başvuru şartları neler? Uzman Erbaş maaşları ne kadar?

Türk Silahlı Kuvvetleri(TSK) bünyesinde görev yapan uzman erbaşlık için vatandaşlar bu sene alımların olup olmayacağını merak ediyor. “2020’de Jandarma uzman Erbaş alımı olacak mı?” soruları internet sayfaları üzerinde araştırılıyor. 2020’de Jandarma uzman Erbaş alımı olacak mı? Jandarma Uzman Erbaş başvuru şartları neler? Uzman Erbaş maaşları ne kadar? Sorularının cevapları haberimizde

Bu sene corona virüsü salgını nedeniyle vatandaşlar devlet kurumlarının ve TSK’nın alım yapıpı yapmayacağını merak ediyorlar. “2020’de Jandarma uzman Erbaş alımı olacak mı?” sorusunu araştıran vatandaşlar için MSB açıklama yapmış ve 2023 yılına kadar alım yapılmayacağını duyurmuştu. Uzman erbaşların temini ise askerde olanlar arasından gerçekleştirilecek.

Jandarma Uzman Erbaş maaşları ne kadar?

2020’de görevine yeni başlayan uzman çavuş maaşı 4,452 lira ile 4,791 lira arasında değişiklik gösteriyor. Ayrıca doğuda görev yapan jandarma uzman çavuş maaşı ise 6 bin lira ile 7,300 lira arasında olduğu biliniyor.

UZMAN ERBAŞ ALIMI ŞARTLARI

a. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak,

b. En az lise ve dengi okul mezunu olmak, (yurt dışında eğitim görenler denklik belgesini sisteme yükleyecektir.

c. Nüfus kaydına göre 04 Nisan 2019 tarihi itibarıyla yirmi (20) yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak [04 Nisan 1999 (dahil) – 01 Ocak 1992 (dahil) tarihleri arasında doğanlar]ç. Askerlik hizmetini yapma şartı aranmamaktadır. Ancak, askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Tablo-2’deki Nitelik Belgesinden seksen (80) puan ve üzeri not almış olmak.

d. Askerlik hizmetini yapmakta iken “Askerliğe elverişli değildir” raporu alarak terhis edilmemiş olmak

e. Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için müracaat tarihinin ilk günü itibariyle, terhisinin üzerinden beş yıldan fazla süre geçmemiş olmak (04 Nisan 2014 tarihi ve sonrasında terhis olmak.),

f. Müracaat edecek adayların hem yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olması, hem de terhisinin üzerinden beş (5) yıldan fazla süre geçmemiş olmak,

g. Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç (3) yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve 01 Ocak 2019 tarihi itibari ile yirmi dokuz (29) yaşını bitirmemiş olmak, (04 Nisan 1999 [dahil] – 01 Ocak 1990 [dahil] tarihleri arasında doğanlar

ğ. Sözleşmeli erbaş ve er olarak halen görev yapanların, başvurunun son günü olan 4 Nisan 2019 tarihi ile üç (3) yılını doldurmuş ve müteakip dönem için sözleşme imzalamış olması gerekmektedir. Adaylar gelirken ilk sözleşme tarihi, sözleşme bitim tarihi ve yeni sözleşme tarihini gösterir belgeyi yanında getireceklerdir.

Sözleşmeli erbaş ve erlerden uzman erbaşlığa geçenlerin sözleşmeleri kendiliğinden son bulur. Uzman erbaş olarak atananlar atandığı eğitim birliğine doğrudan katılmak zorundadır. Üç (3) yılını doldurmuş, ancak müteakip dönem için sözleşmesini yenilemeyenlerin müracaatları diğer adaylar ile birlikte aynı şartlarda (27 yaş ve diğer şartlar) kabul edilebilecektir.

Üç (3) yılını doldurmadan tek taraflı sözleşmesi feshedilmiş ya da ayrılmış olanların müracaatları kabul edilmeyecektir.

İlgili Makaleler