Kamu Haberleri

2020 JÖH Alımı ! Kimler JÖH Olabilir? JÖH Alımı İçin Başvuru Şartları

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde kadro açılması durumunda uzman erbaş alımı yapılıyor. Bu uzman erbaşların alınacağı birim Jandarma Özel Harekat birimi olduğunda JÖH alımı gerçekleştirilmiş oluyor. Ancak bu alımlar için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Bunun yanı sıra meslek içinden de JÖH timlerine geçiş imkanı bulunmaktadır.Peki JÖH alımı için başvuru şartları neler?

Türkiye’deki timlerin en seçkinlerinden biri olan JÖH timleri için adayların araştırmaları devam ediyor. Jandarma Genelk Komutanlığı bünyesinde bulunan JÖH timleri için ilanın bir an önce yayımlanması ve başvuruların alınması adayların talepleri arasında yer alıyor. Jandarma Özel Harekat timinde istihdam edilmek isteyen adaylar ilanın ne zaman yayımlanacağına ilişkin araştırmalar yapıyor. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından Jandarma Özel Harekat JÖH alımı için henüz ne bir duyuru ne bir ilan yayımlandı. Şu anda JÖH alımı için ilan bulunmazken JÖH olabilmek için gereken şartlar sorgulanmaktadır.

ARANAN ŞARTLAR

Peki JÖH timinde görev alabilmek ve istihdam edilmek için adaylarda hangi şartlar aranmaktadır? İşte detaylar:

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 2. En az lise mezunu veya lise dengi okuldan mezun olmak
 3. Adayların askerlik hizmetini tamamlamış olmak veya başvuru itibari ile askerlik yapıyor olmak
 4. İlgili başvuru süreci içerisinde belirtilen yaş aralıklarında olmak.
 5. Başvuru tarihi itibari ile askerlik terhisinin üzerinden 3 yıldan daha fazla geçmemek
 6. Sağlık raporunda asker olmak adına herhangi bir engele sahip olmamak
 7. En az 164 santimetre boyunda olmak
 8. Vücut yapısında herhangi bir bozukluk olmamak.
 9. Herhangi bir yara ya da ameliyat izine sahip olmamak.
 10. Güvenlik soruşturmaları geçmek
 11. Askerlik süreci içerisinde ceza almamak

JÖH TİMLERİNDEKİ RÜTBELER

JÖH, Jandarma Özel Harekat Birliğinin kısaltılmasıdır. JÖH üyelerinin birçoğu rütbelidir ve genellikle terörle mücadele alanında görev yaparlar. Jandarma Genel Komutanlığına bağlı olan JÖH timlerinde genellikle gönüllü askerler yer alır. JÖH timlerinde uzman erbaş yani uzman çavuş rütbesi ağırlıklıdır ancak astsubay ve erler de bu timlerde görev yapmaktadır. Ayrıca her timin komutanı yüzbaşı rütbesindeki bir askerdir.

DIŞARIDAN JÖH NASIL OLUNUR?

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde bulunan JÖH timlerindeki askerler gönüllülük esaslarına göre seçme usulü ile alım yapılmaktadır. JÖH timlerindeki erler C timi olarak görev yapmaktadır. Peki ilan yayımlanmadan JÖh nasıl olunur?

Normal askerlik hizmeti sırasında uzman çavuş olabilmek veya diğer uzman çavuş alımlarına başvuru yaparak kazanmak ile JÖH timine geçiş sağlanabilir. Peki nasıl? Görev yapmaya hak kazanan uzman çavuşlar Jandarma Genel Komutanlığına geçmek ve JÖH timlerinde yer almak istediklerine dair bir dilekçe ile başvuru yapacaklardır. Bu başvuru kabul edilmesi durumunda yapılacak olan eğitim ve sınavdan başarılı olarak geçen uzman çavuşlar JÖH timlerinde yerlerini alacaklardır.

İlgili Makaleler