Eğitim

2020 KPSS önlisans sonuçları ne zaman açıklanacak?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Ön Lisans oturumu bugün saat 10.15’te başladı. Peki, KPSS ön lisans sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM açıklama yaptı mı?

Türkiye’de 81 ilde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) başkenti Lefkoşa’da Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Ön Lisans oturumu başladı. Adaylara, genel yetenek ve genel kültür testlerinden toplam 120 soru soruldu. Peki, KPSS önlisans sonuçları ne zaman açıklanacak? Binlerce adayın katıldığı KPSS önlisans sınavı 12:25’te sona erecek.

2 yıl boyunca geçerli olacak

ÖSYM takvimine göre, KPSS önlisans sonuçları 26 Kasım 2020 tarihinde açıklanacak. Sonuçlar 2 yıl boyunca geçerli olacak.

KPSS önlisans puan hesaplama

Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacaktır. Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır.

Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasına dahil edilen testlerin her birinden standart puanı olması gerekir. Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Adayların ASP’leri kullanılarak, ön lisans düzeyi için KPSSP93 puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. B Grubu Kadrolara yerleştirme ÖSYM tarafından KPSS puanları esas alınarak yapılacaktır.

İlgili Makaleler