2020 KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ? İşte KPSS Sonuç Tarihi

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından uygulanan 2020 KPSS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı milyonlarca aday tarafından merak konusu oldu. Milyonlarca aday KPSS sonuçlarının açıklanma tarihine odaklanmış durumda. Peki sonuçlar hangi tarihte açıklanacak?

Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuçları kapsamında heyecanlı bekleyiş sürüyor. Memur olabilmek için geçtiğimiz haftalarda Genel Kültür-Genel Yetenek ile Eğitim Bilimleri, geçtiğimiz sonu ise Alan Bilgisi sınavlarına katılım gösteren yüz binlerce aday, ÖSYM’den gelecek müjdeli açıklamaya kilitlendi. Öyle ki, KPSS sonuçları kapsamında adayların elde ettikleri puan ile memuriyet hakkı kazanıp kazanamayacakları belli olacak. Bu noktada, ‘2020 KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?’ sorusunun yanıtı oldukça merak ediliyor.

KPSS SORULARI VE CEVAPLARI YAYINLANDI MI? – TIKLA ÖĞREN

ÖSYM’nin duyurduğu Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuç takvimine göre, 2020 KPSS lisans sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir.

KPSS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

KPSS lisans sonuçları 22 Ekim’de erişime açılacak.

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSS puanları yer alacaktır. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

ÖABT 20 EYLÜL’DE YAPILACAK

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) ise 20 Eylül saat 10.15’te; ÖABT İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliği Alanı Sınavı ise 14.45’te yapılacak.

DEĞERLENDİRME

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirilecektir. Her testte, örneğin Genel Yetenekte, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

MEB tarafından, ÖABT kapsamında sınav yapılmayan yabancı dillerdeki alanlarda (Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça) öğretmen atamalarında, ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçlarından oluşturulan KPSSP120 puan türünü kullanacaktır. Bu puanın hesaplanmasında ilgili yılda alınan YDS/e-YDS sonucu (2020 yılında ilgili yabancı dilde alınan; 2020- YDS sonuçları ile sınavın uygulanma tarihinden önce alınan 2020 e-YDS sonuçları) kullanılacaktır.

KPSSP120 puanı hesaplanırken kullanılacak yabancı dil standart puanının hesaplanmasında, adayların ilgili yılın YDS/e-YDS sonucu kullanılacaktır. KPSSP120 puanı hesaplanacak adayların, YDS puanlarının ortalama ve standart sapma değerleri, her yabancı dil için ayrı ayrı hesaplanacak, bu değerler kullanılarak adayların yabancı dil standart puanları hesaplanacaktır.

Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve buadaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. YDS’de en az 1 ham puanı bulunmayan adayların yabancı dil standart puanı hesaplanmayacaktır.

İlgili Makaleler