Ekonomi

2020 yılı Kasım ayında açlık sınırı 2 bin 516 liraya ulaştı!

TÜRK-İŞ’in verilerine göre 2020 yılı Kasım ayında açlık sınırı 2 bin 516 liraya ulaştı! Tabi bu TÜİK verileri baz alınarak en iyimser rakamlar. Sadece Eylül ayında 42 TL’den satılan 5 Litrelik Ayçiçek Yağı bugün 68-70 TL’den satılıyor. Ekmeğe İstanbul, Konya, İzmir başta olmak üzere çoğu ilimizde yüzde 20’den fazla zam geldi. Daha bir hafta önce besiciden 20 TL’ye alınan 5 litre çiğ süt bu gün 25 TL’den satılıyor. Onlar ise bir ay önce 100 Liradan aldıkları yemi bugün 120 TL’den aldıklarını gerekçe gösteriyor.

ALIM GÜCÜ SON BİR AYDA YÜZDE 12 ERİDİ

TÜİK-İŞ’e göre asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1,39 oranında artış gösterdi. Ama vatandaşın cebi bir ay öncesine göre ortalama olarak yaklaşık yüzde 12’nin üzerinde bir kayıp oldu. Bu kayıp gücü sadece zaruri ihtiyaç gıdaları üzerinden hesaplanıyor. Peki, diğer zaruri ihtiyaçlara bakıldığında… Örneğin elektrik, su, doğalgaz, kira vs… Burada ise son 3 ayda yaklaşık yüzde 20 civarında bir fiyat artışı görülüyor. Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın açıklamalarına göre vatandaşın gerçek enflasyonu yüzde 50’nin üzerinde…

TÜR-İŞ’in yaptığı araştırmalara göre; yılın ilk on bir ayı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 16,37 oranında oldu. Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 19,68 olarak gerçekleşti. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 15,47 olarak hesaplandı.

AÇLIK SINIRI

2020 Kasım ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.516,67 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 8.197,62 TL, bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3.073,63 TL oldu. Üstelik bu rakamlara çiğ süt fiyatlarında ki artışlar, ayçiçek yağı fiyatlarında ki artışlar ve daha birçok kalemdeki fiyat artışları yansıtılmamıştır.

Açıklamada şu bilgiler verildi:

SÜT VE ÜRÜNLERİ FİYATLARINDA Kİ DEĞİŞİKLİK

“Süt, yoğurt, peynir grubunda bu ay önemli bir fiyat değişikliği tespit edilmemiştir. Süt ve yoğurt fiyatı genel olarak geçtiğimiz aya göre aynı kalırken, peynir ürünlerinde rekabet ve çeşitlilik, marketlere göre değişiklik göstermektedir. Hesaplamada ağırlıklı olarak beyaz peynir fiyatı temel alınmaktadır. Ancak burada dikkati çeken bir husus, market tezgâhında açık olarak satılan beyaz peynirin kutuda satılan peynirden daha pahalı olmasıdır.

‘’TAVUK HARİÇ ET FİYATLARI’’

Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta kıyma ve kuşbaşı et fiyatı yine değişmemiştir. Ancak tavuk fiyatı geçtiğimiz aya göre yüzde 13,90 oranında artmıştır. Sakatat ürünlerinden (ciğer, yürek, böbrek) dana ciğerinin fiyatı yine artmış ve neredeyse kilogram fiyatı kuşbaşı ete ulaşmıştır. Balık fiyatları, geçtiğimiz aya göre fazla değişmemiş, ancak hesaplamada ağırlıklı yer alan hamsi, istavrit gibi çok tüketilen balık ürünlerinde beklenen fiyat gerilemesi de görülmemiştir. Geçtiğimiz aylarda fiyatı sürekli artan yumurta fiyatı bu ay tanede “1 kuruş” azalmıştır.

BAKLİYAT ÜRÜNLERİ

Bakliyat ürünleri (kuru fasulye, kırmızı-yeşil mercimek, nohut, barbunya vb.) fiyatlarında bu ay artış dikkati çekmiştir. Yeşil mercimek, nohut ve barbunyada artış tespit edilmiş, diğerlerinde değişiklik olmamıştır.

Geçtiğimiz ay bazı marketlerde -tedarikte yaşanan sıkıntı gerekçesiyle- kısa bir süre raflarda yer almaya kuru fasulye yapılan zamla yeniden satışa sunulmuştur.

SEBZE-MEYVE FİYATLARI

Sebze-meyve fiyatları en fazla değişiklik gösteren harcama grubudur. Mevsim şartlarına göre kapsamdaki ürünler farklılık göstermektedir. Yaş sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay 6,71 TL olarak hesaplanmıştır. Geçen aya göre meydana gelen gerileme büyük ölçüde meyve fiyatlarından kaynaklanmıştır. Ekim ayında 7,45 TL olarak hesaplanan ortalama meyve fiyatı bu ay 6,77 TL olmuştur. Ancak geçen ay 6,48 TL olarak hesaplanan sebze ortalama kilogram fiyatı bu ay 6,68 TL olmuştur.

Hesaplamada bu ay 20 sebze ve 11 meyve olmak üzere toplamda 31 ürün dikkate alınmıştır. Hesaplama yapılırken -her zaman olduğu gibi- pazarda yaygın bulunan mevsim ürünleri esas alınmış, ürünlerin tek tek ağırlığı yerine harcama sepetindeki meyve-sebze tüketiminin toplam miktarından hareket edilmiştir.

Ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta bu ay pirinç, bulgur ve irmik fiyatında artış tespit edilmiş, diğerlerinde bir fiyat değişikliği görülmemiştir.

 

 

İlgili Makaleler