EkonomiGenelGündem

2021 asgari ücret zammı 2613 TL mi olacak? İşte beklenen tahminler

2021 yılı asgari ücret zammı ne kadar olacak? sorusunun cevabı merak konusu olurken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından asgari ücret için kritik değer sahip olan yıl sonu enflasyon tahmini açıklandı. 2020 Yıl sonu enflasyon tahmini açıklanmasının ardından asgari ücret için beklenen zam oranı da ortaya çıkmış oldu. 2021 asgari ücret zammı son tahmin haberimizde…

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı’nda yaşanan değişimin ardından yıl sonu enflasyon tahmini de değişti. Asgari ücret belirleme noktasında kritik değere sahip olan enflasyon oranın tahmini açıklanması ardından dikkatler asgari ücret zammına çevrildi.

ASGARİ ÜCRET 2021 ZAM TAHMİNİ!

www.kamupersoneli.net olarak yaptığımız hesaplamalar ve edindiğimiz bilgilere göre 2020 yılı enflasyon rakamlarından hareketle belirlenen asgari ücret zam oranı bu yıl Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yıl sonunda yüzde 12,47 olarak gerçekleşeceği aktarıldı.

2021 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

2021 asgari ücret maaşına yüzde 12,47 zam yapılması durumunda 2 bin 324 TL olan asgari ücret 2 bin 613 TL’ye çıkacak.

BAKAN SELÇUK’TAN AÇIKLAMA

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, tüm Türkiye’nin merakla beklediği asgari ücret ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Bu yıl asgari ücretin tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini diliyorum.” dedi.

ASGARİ ÜCRET AÇIKLANDIĞINDA NELER DEĞİŞECEK?

Aralık ayının sonlarına doğru açıklanması beklenen 2021 asgari ücret miktarının değişmesinden sonra yapılacak değişikliklerden bazıları şu şekilde:

İşsizlik maaşları aynı oranda yükselecek
Alınan asgari geçim indirimi (AGİ) yükselecek
İş göremezlik ödeneği artacak
Engelli, evde bakım ve yaşlılık maaşlarında artış olacak
Gündelikçilerin aldığı primler artacak

İlgili Makaleler