Ekonomi

2021 Fitre miktarı ne kadar? diye merak edenler dikkat! Diyanet 2021 fitre miktarını açıkladı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2021 Fitre miktarı ne kadar? diye merak edenler için 2021 fitre miktarı açıklandı. 2021 Fitre miktarı hakkında detaylar haberimizde...

Türkiye’de her sene Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan 2021 fitre miktarı açıklandı. 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar ödenecek fitre miktarı belli oldu.

2021 FİTRE MİKTARI AÇIKLANDI

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “2021 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarının 28 TL olarak belirlendi” denildi.

 

NAKİT VE GIDA YARDIMI ŞEKLİNDE DE VERİLEBİLİR

Öte yandan açıklamanın devamında, “Fitre miktarının belirlenmesinde, İslam dininin temel kaynaklarında zikredilen deliller ve günümüz şartlarında bir kişinin günlük gıda ihtiyacının ortalaması esas alınmıştır. Belirtilen meblağ, nakdi olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden ayni olarak da verilebilir.” ifadeleri kullanıldı.

Fitre açıklamasının devamı şöyle:

Belirlenen bu miktar aynı zamanda, günlük fidye miktarıdır.

Bununla birlikte her bir mükellef (fitre veren kişi) bir günlük kendi gıda harcamasına denk düşecek meblağı ya da daha fazlasını fitre/fidye olarak da verebilir.

İlgili Makaleler