EğitimGündem

2021 yılında Kadın Üniversitesi kuruluyor!

27 Ekim tarihli mükerrer Resmi Gazete‘de 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı yayımlandı. Programda yer alan ifadelere göre, 2021 yılında Türkiye’de Kadın Üniversitesi kuruluyor. Üniversitede uygulanacak programlara sadece kadın öğrenciler başvurabilecek. İşte Kadın Üniversitesi hakkındaki detaylar…

Geçen sene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın G20 zirvesi için bulunduğu Japonya’da Mokugawa Kadın Üniversitesi’ni ziyaret etmesi ile beraber Türkiye için Kadın Üniversitesi iddiaları gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre Türkiye Kadın Üniversitesi kurmak için ilk adımı attı. Programda yer alan ifadelere göre, 2021 yılında kadın üniversitesi kuruluyor.

Programda yer alan bazı başlıklar ise şöyle:

Toplumsal problemlerin” çözümüne yönelik dini içerikli yayınlar toplumun daha geniş kesimlerine ulaştırılacak. Bunun için görsel ve basılı yayınların sayısı ve çeşitliliği artırılacak.

Mevzuatta, “Aile ve dini rehberlik vaizliği” tanımı yapılacak.

Göç hizmetleri merkezinde kadın, genç ve çocuklara yönelik manevi destek bürosu kurularak, eğitim faaliyetleri ve sosyal etkinlikler düzenlenecek.

Doğurganlık hızının yenileme seviyesinin üzerinde tutulması için, “iş ve aile yaşamını uyumlaştırıcı” politikaların etki değerlendirmesi yapılacak ve gerekli değişiklikler hayata geçirilecek.

Kara propaganda ile mücadele kapsamında ulusal ve uluslararası platformlarda, “kamuoyunun doğru bilgilendirilmesine” yönelik çalışmalar yürütülecek ve uluslararası topluma yönelik “nitelikli” yayınların yapılması teşvik edilecek.

Türkiye’nin ulusal ve uluslararası alanda ileri sürdüğü tezleri ve politika tercihleri, belirlenen stratejik iletişim çerçevesinde uluslararası kamuoyu üzerinde etkili olacak şekilde aktarılacak ve etkin tanıtımı gerçekleştirilecek.

Bu kapsamda, “1915 Olayları ve Pontus İddialarına Karşı” ve “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri” kapsamında koordinasyon çalışmaları yürütülecek.

Kadın Üniversitesindeki programlara sadece kadınlar kayıt olabilecek. Bu kapsamda kadın öğrencilerin yükseköğretime katılımları değerlendirilerek, ‘sorun bulunan alanlar’ saptanacak.

İlgili Makaleler