Ekonomi

2021’de emekli aylığına zam ve ikramiye müjdesi!

Yaklaşık 13 milyon emekli bu sene Temmuz ayında zammaaşlarını ve bin TL bayram ikramiyelerini beraber aldılar. Salgın sonrası en düşük emekli maaşı bin 500 TL’ye çıkarıldı. Şimdi de 2021 Ocak ayı zamlarını bekleyen emekliler için güzel haber geldi. 2021-2023 bütçesinde emeklilere ayrılan ek kaynak attırıldı. Ayrıca bütçede emekli aylık ve ikramiyelerinde meydana gelecek artışlara da yer verildi.

Gelecek sene için 155 milyar lira bütçe ayrılacak

Corona virüsü salgını sonrası gelirlerini arttırmak isteyen emeklilere güzel haberler gelmeye başladı. Salgının ekonomik olumsuzluklarından vatandaşları korumak isteyen hükümet 2021- 2023 bütçesinde aslan payı çalışma hayatı ve sosyal güvenliğe ayırdı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na gelecek sene için 155 milyar, 2022 yılı için 161.1 milyar, 2023 için 157.8 milyar lira bütçe ayrılması bekleniyor.

Hazırlanan bütçe tasarısında memur maaşlarında yapılan artışların emekli aylık ve ikramiyelerinde oluşturacağı artışlar, dini bayramlarda verilen ikramiyeler de ter alıyor. Bu da 2021-2023 bütçesinde emeklilere ayrılan ek kaynağın arttırılması anlamına geliyor.

Emeklilerin yanında olmaya devam edeceğiz

Daha önce emeklilerin refah seviyelerinin artırılması için çalıştıklarını bildiren Bakan Selçuk, “Çalışarak ülkemizin kalkınmasına katkı sunan, alın teri döken, ülkemizin her bir karışında emeği ve hizmeti olan emeklilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” İfadelerini kullanmıştı.

İlgili Makaleler