Eğitim

21 Eylül’den Sonra Okulların Açılması İçin 3 Aşamalı Plan Belli Oldu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okulların açılması hakkında yaptığı açıklamalarında 21 Eylül tarihinden önce ana okulu ve birinci sınıfların yüz yüze eğitime başlayacağını vurgulamıştı. Okulların açılması için uygulanması gereken 3 plan belli oldu.

Okulların açılması için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önemli bir karar alınarak 21 Eylül tarihinden itibaren okul öncesi ve birinci sınıfları yüz yüze eğitime başlamasına karar verildi. Bunun yanı sıra diğer sınıfların açılış tarihleri için de planlamalar yapılırken okulların açılış tarihine ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bir açıklama yaptı. Bakan Selçuk açıklamalarında “Avrupa’da okulları kapalı tek ülke biziz. Belli sınıflar için de olsa okulları açmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

VAKA TAKİBİ YAPILACAK

Yapılan değerlendirmeler sonucunda hangi sınıfların açılması gerektiği üzerinde de duruldu. Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitimin başlaması için üç aşamalı bir sistem geliştirdiğini duyururken bu doğrultuda 21 Eylül tarihinde birinci sınıf ve anaokulu eğitime başlayacak ve üç hafta boyunca vaka değerlendirmesi yapılacak ve okullardaki durum da değerlendirilmiş olacak. Bu sürede vakalarda artış olmazsa ve düşmeye başlarsa ikinci aşama ile birlikte 2 ve 8’inci sınıfların eğitime başlaması planlanıyor.

OKULLAR SINAV TARİHLERİNİ BELİRLEYECEK

Buna göre son aşamada yine vaka sayılarında bir artış olmazsa 12’nci sınıfların açılacağı ifade edildi. Sınavların nasıl yapılacağı konusunda da bir takım hazırlıklar başladı. Uzaktan eğitim olmuş olsa bile sınavların okulda yüz yüze yapılması konusu gündemde. Okullar sınav tarihlerini belirleyecek. Çocukların eğitime katılmalarını sağlamak adına sınavlarda yüz yüze ve uzaktan eğitimde işlenen konular sorulacak.

İlgili Makaleler