Gündem

25 İlimiz İçin Maskesiz Sokağa Çıkma Yasağı Getirildi

Corona virüsü sallgınına karşı tek başına koruyucu özelliği bulunmayan ancak sosyal mesafe kuralıyla corona virüsüne karşı mücadelede en önemli tedbirlerden biri olan maske kullanımı için 25 ilimizde zorunlu hale getirildi. 25 ilimizde vatandaşlar maskesiz sokağa çıkamayacak ve çıkanlara ceza kesilecek.

“Kontrollü sosyal hayat” sürecinde pazar yerleri, marketler, AVM’ler, toplu ulaşım araçları, taksiler, kuaförler ve berberlerde zorunlu olan maske kullanımı için önemli kararlar alınıyor. Buna göre bazı illerimizde hıfzıssıhha kurulları tarafından sokağa çıkıldığında da maske kullanımı zorunlu hale getirildi.

MASKE ZORUNLULUĞU OLAN İLLER

Büyükşehirler Aydın, Balıkesir, Denizli, Eskişehir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Konya, Muğla, Sakarya ve Şanlıurfa’nın yanı sıra Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Bolu, Bartın, Burdur, Düzce, Isparta, Gümüşhane, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Rize, Siirt ve Uşak’ta sokağa çıkan vatandaşların maske takmaları zorunlu hale getirildi.

Maskesiz sokağa çıkmanın yasaklandığı 25 ilin yanı sıra İzmir, Gaziantep, Giresun, Karaman, Kayseri, Ordu, Trabzon, Tunceli, Van, Kırıkkale ve Manisa’nın merkez ve bazı ilçelerindeki bir kısım cadde ve sokaklarda, ayrıca Bitlis’in Tatvan ilçesi ile Çanakkale’nin Bozcaada ve Gökçeada ilçelerinde maske kullanımı zorunlu hale getirildi.

NE KADAR CEZA KESİLECEK?

Maske takmadan dışarı çıkan vatandaşlara ve belirtilen önlemleri ihlal edenler hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282.maddesi uyarınca idari para cezası uygulanacağı açıklandı. Bu bağlamda Hıfzısıhha Kanunu Madde 282 şu şekilde:

“Bu Kanunda yazılı olan yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklara uymayanlara, fiilleri ayrıca suç oluşturmadığı takdirde, ikiyüzelli Türk Lirasından bin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler