Kamu Haberleri

27. Dönem POMEM Polis Alımı ! Aranan Şartlar: Polis Alımı Yapılacak İller

Polis olmak isteyenler tarafından POMEM hakkında çeşitli araştırmalar yapılıyor. Polis Meslek Eğitim Merkezi kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü polis alımı gerçekleştiriyor. 4 yıllık fakülte mezunu olup aranan niteliklere uygun ve sınavda başarılı olan adaylar için 6 aydan az olmayan eğitimler veriliyor ve bu doğrultuda polis alımı gerçekleştiriliyor. POMEM kapsamında eğitime alınacak olan adaylar için İstanbul, Bursa, Diyarbakır, Mersin, Trabzon, Konya, Karabük, Erzincan, Bilecik, Amasya, Kırşehir ve Çankırı olmak üzere toplamda 36 okulda eğitim veriliyor. Bu bilgiler kapsamında adaylar 27. Dönem POMEM polis alımının ne zaman yapılacağı merak konusu oldu.

Vatandaşlar arasında polis nasıl olunur sorusunun cevabı merak ediliyor. Polis olmak isteyenler için eğitim veren POMEM başvuru şartları da araştırılıyor. POMEM; İstanbul, Bursa, Diyarbakır, Mersin, Trabzon, Konya, Karabük, Erzincan, Bilecik, Amasya, Kırşehir ve Çankırı olmak üzere toplamda 36 okulda eğitim veriyor. Polis eğitimi almak ve polis olmak isteyen vatandaşlar, polis alımı başvuruları ne zaman sorusuna cevap arıyor.

27. DÖNEM POMEM ALIMI

Polis alımı ne zaman 2020 konusunda devlet yetkililerinin yaptığı açıklamalar da vatandaşlar tarafından takip ediliyor. Son olarak Bakan Süleyman Soylu son alımda yedekler ile birlikte sayıyı 10 bin polis alımına çıkaralım denildiğini ancak bunun yapılması halinde sınavın hukuki yönünün sakata bineceğini söylemişti. Bir sene sonra 3 bin polis alma konusunda görüştüğünü ancak ekonomik sorumlulukları bulunduğu belirten Bakan Soylu, yeni polis alımları olacağını dile getirmişti. Bakan Soylu tarafından yapılan açıklamada Türkiye’de görev yapan kadın polis sayısının Avrupa’ya bakıldığında ortalamanın altında kaldığını, bu nedenle de yaklaşık 2500 kadın polisin daha emniyet kadrosuna dahil edilmesinin düşünüldüğünü aktardı.

27. DÖNEM POMEM ALIMI NE ZAMAN?

POMEM alımı ne zaman konusunda henüz resmi olarak bir tarih açıklaması yapılmadı. POMEM polis alımı başvurusu başladığı zaman resmi kaynaklardan duyuru ve detaylı bilgilendirme yapılması bekleniyor. Bunun için de vatandaşlar tarafından Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet adresindeki duyurular takip ediliyor.

27. DÖNEM POMEM BAŞVURU ŞARTLARI

POMEM şartları 2020 arasında T.C. vatandaşı olmak, belirlenen eğitim kurumlarından mezun olmak, KPSS’de Bakanlık tarafından belirlenen taban puan ya da üstünde puan almak, sınavın yapıldığı senenin 31 Aralık tarihi itibarıyla kadın ve erkek adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak, silah taşıma ya da silahlı görev alma konusunda hukuki bir engeli olmamak, sağlık yönetmeliğinde belirlenen şartları taşımak ve bir sene ya da daha fazla süre ile hapis cezasına mahkum olmamış olmak gibi şartlar bulunuyor.

Aynı zamanda polis alımı başvuru şartları arasında başvuru tarihinde bir siyasi parti ya da yan kuruluşuna üye olmadığına ilişkin yazılı beyaz sunabilmek, uyuşturucu, alkol ya da uyarı madde sebebiyle tedavi görüş ya da görüyor olmamak, kamu haklarından yoksun bırakılmamış olmak ve güvenlik soruşturmasıyla arşiv araştırması olumlu olması gibi şartlar da yer alıyor.

ANLIK OLARAK HABERDAR EDECEĞİZ

POMEM polis alımı hakkında resmi bir açıklama yapıldığında başvuru tarihleri belli olduğunda adayları sitemiz ve mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz.

İlgili Makaleler