Gündem

28 Kasım tarihli vaka tablosu açıklandı! Hem vaka, hem hasta hemde ölen sayıları arttı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından 28 Kasım tarihli vaka tablosu verileri açıklandı. Açıklanan rakamlara göre Türkiye’de bugün 30 bin 173 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. Testi pozitif çıkan ve semptom gösterdiği için hastaneye kaldırılan kişi sayısı ise 6 bin 714 oldu. Ağır hasta sayısı 4 bin 903’ü bulurken son 24 saat içinde salgından dolayı  Türkiye geneli 182 kişi hayatını kaybetti. Dünkü verilere göre bugün hem vaka sayısında, hem hasta hemde ölen sayıları arttı!

İBB Mezarlıklar Müdürlüğü verilerine göre ise İstanbul’da son 24 saatte 173 kişi bulaşıcı hastalıktan hayatını kaybetti.

Konu ile ilgili Bakan Koca şu paylaşımda bulundu;

‘’Bugün tespit edilen 4.903 ağır hastamız var. Sağlık ordumuz ağır yük altında. Her birimiz tedbirlere uymakla mesulüz. Bu kişisel bir tercih değil, toplumsal bir zorunluluktur.’’

Salgının faturasını vatandaşa kestiler

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, salgının bu duruma gelmesinin faturasını bilim kurulu ve vatandaşa kesen Erdoğan’a şu sözlerle yüklendi;

Demiştim ki “Lütfen ‘Biz elimizden geleni yaptık, halkımıza söz dinletemedik’ demeyin.” Bunu da dediler. Hatta dün sayın Erdoğan “Sorumluluk Bilim Kurulunda. Vatandaşlarımız da önlemlere uymuyor” dedi. Faturayı; rapor bile tutamayan, vaka sayıları kendilerinden gizlenen, konunun tüm uzmanlarının yeterli oranda temsil edilmediği Bilim Kurulu’na kesti. Peşinden de vatandaşa.

Salgınla mücadelede gerçekleri gizleyen, yeterli önlem almayan, kendileri değilmiş gibi önce Bilim Kurulu’nu, peşinden de vatandaşı suçluyorlar. Canıyla uğraşan vatandaşımız, ölürken bile suçlu.

Hangi kararı Bilim Kurulu verdi?

Yaygın bir şekilde tarama testi yapmıyorsunuz. Hastayla yakın temas edenlerde semptom yoksa test yapmıyorsunuz. Şehirlerin farklı noktalarına, hastanelerden bağımsız test istasyonları kurun dedik, kurmadınız. 1 Haziran’dan sonra önlemleri iyice gevşettiniz, bunun kararını kim verdi? Bunların kararını Bilim Kurulu mu verdi, vatandaş mı verdi yoksa siz mi verdiniz?

Kimse suçu üzerinden atmasın

Bu sistemde ilgili bakan bile karar veremiyor. Bakanlar kendi alanlarındaki konularda konuşurken “sayın Cumhurbaşkanının talimatlarıyla” diye söze başlıyor. Daha ilk zamanlarda sokağa çıkma sınırlandırılması ile ilgili krizi hatırlayın. Bir bakan “sınırlandırma var” dedi, diğeri “yok” dedi. En son yine Cumhurbaşkanının talimatını beklediler. Bu salgına karşı alınmayan tüm önlemlerden kimin sorumlu olduğunu herkes biliyor. Kimse suçu kendilerinden dahi bilgi gizlenen Bilim Kuruluna, hele hele vatandaşımıza atmasın.

İYİ Parti Milletvekili Lütfi Türkkan: ‘’Özel hastanelerin bazıları ile ilgili duyumlar çok kötü. Yoğun bakımda yer yok, gecesi 15 bin olunca var. Geldiğimiz duruma bakın. İktidar hala etkisiz önlemlerle göz boyamaya devam ediyor.’’

 

İlgili Makaleler