Gündem

29 Ekim resmi tatil mi? 28 Ekim’de yarım gün mü çalışılacak? 29 Ekim’de özel sektör kamu tatil mi?

29 Ekim’e sayılı günler kala vatandaşlar merak ettikleri soruların cevabını internet üzerinden araştırmaya başladı. Bu sene corona virüsü salgını nedeniyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerin nasıl yapılacağı merak ediliyor. Ayrıca kamu ve özel sektör çalışanları, “29 Ekim resmi tatil mi?”, “ 28 Ekim’de yarım gün mü çalışılacak?”, “ 29 Ekim’de özel sektör kamu tatil mi?” sorularının cevaplarını arıyorlar.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı bu sene corona virüsü gölgesinde kutlanacak. Kamu ve özel sektör çalışanları ise 29 Ekim’in resmi tatil olup olmadığını araştırıyorlar.

29 Ekim Resmi tatil mi?

628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, Cumhuriyet’in milli bir bayram olarak kutlanması resmi bir hüküm haline geldi. Cumhuriyetin ilan edildiği gün, 1925’ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde resmî bir bayram olarak kutlanmaya başladı.

Hükümet 27 Mayıs 1935’te milli bayramlar hakkında yeni bir düzenleme yaparak ülkede kutlanan bayramları ve içeriklerini yeniden belirledi. Meşrutiyet’in ilan günü olan Hürriyet Bayramı ile Saltanatın kaldırılış günü olan Hâkimiyet Bayramı milli bayramlar arasından kaldırıldı ve kutlanmasına son verildi. Cumhuriyet’in ilan edildiği gün 29 Ekim “ulusal bayram” olarak ilan edildi ve devlet adına yalnız o gün tören yapılması karara bağlandı.

28 Ekim yarım gün mü çalışılacak?

Resmi Gazete’de yer alan bir ayrıntıya göre 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları 28 Ekim günü saat 13.00’ten itibaren başlıyor. Bu nedenle kamunun 28 Ekim’de yarım gün çalışması bekleniyor. Diğer yandan özel sektörde izin durumu çoğu zaman işverenin inisiyatife bağlı oluyor.

İlgili Makaleler