Genel

3 ilde düzenlenen operasyonda 19 avukat gözaltına alındı!

Diyarbakır’da Demokratik Toplum Kongresi (DTK) soruşturması kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince 3 ilde düzenlenen operasyonda 19 avukat gözaltına alındı. Avukatların gözaltına alınmasına Ankara’daki meslektaşlarından tepki geldi. Ankara Adliyesi önünde açıklama yapmak isteyen avukatları polis koronavirüs pandemisi gerekçesiyle engellemek istedi. Avukat Şevin Kaya, meslektaşları adına açıklamayı yaptı.

Kaya, meslektaşlarını soruşturma dosyasında kısıtlılık kararı olduğunu aktararak, “Her gün adliyede olan avukatlar bir çağrı ile ifade verebilecekken, evleri sabah operasyonuyla basıldı” dedi. Kaya avukatların kriminalize edilmeye çalışıldığını vurguladı.

Avukatlara HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül de destek oldu.

‘SAVCILIKLARIN ESKİ ALIŞKANLIKLARININ ÖNÜNE GEÇİLMELİ’

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, Hak İnisiyatifi Derneği, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Yurttaşlık Derneği de ortak yaptığı ortak yazılı açıklamada, gözaltılara tepki gösterdi:

“Siyasi iktidarın hukukta reform iradesi açıklamasına rağmen savcılıkların eski alışkanlıklarını sürdürmek istemesinin önüne geçilmelidir. Hukuk reformu denilen şey, cezasızlık, temel hak ve özgürlükleri kısıtlamak, hak ve hukuk savunucularına yönelik baskı ve gözaltılar olmamalıdır.BM İnsan Hakları Savunucularının Korunması Bildirgesi uyarınca da tamamen demokratik faaliyet yürüten hak ve hukuk örgütleri yönetici ve üyelerinin bu şekilde bir muameleye maruz bırakılmaları, bildirgeye de aykırıdır. Gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

İlgili Makaleler