GündemKamu Haberleri

4a, 4b ve tüm SGK kaydı olanlar dikkat! Yeni dönem başlıyor

4a, 4b ve SGK kaydı olanları yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. SGK kaydı olan herkesi etkileyecek gelişmenin hayata geçirileceği bildirildi.

e-Devlet’te uzun süredir SGK kaydı olanlar kolaylıkla işlemlerini kendilerini yaparken daha önce e-Devlet’te olmayan hizmetler de e-Devlet’e taşınmaya başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüs nedeniyle yeni hizmetlerin de E-devlete taşındığını duyurdu. Yeni hizmetlerin de e-Devlet’te yapılacak olması da vatandaşları sevindirdi.

YENİ UYGULAMALAR E-DEVLETE TAŞINDI

“e-Devlet platformunda SGK’ye ait 154 uygulamamız oldu.” diyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Uygulama ile medikal market, işitme cihazı merkezi veya medikal eczane yoluyla temin edilen tüm medikal malzemelerin listesi sorgulanabilecek. Sağlık hizmet sunucu tarafından düzenlenen hasta alt bezi, tıbbi sarf malzeme, işitme cihazı ve hazır ortez, protez gibi medikal malzemelerin kullanımına ilişkin raporlara yönelik de bir uygulama olacak. Ayrıca sistemde, tüm bu malzemelere ait SGK Tıbbi Malzeme reçeteleri, raporları ve reçetelere ait katılım payı tutarlarının görüntülenmesini sağlayan bir hizmet yer alacak. e-Devlet platformunda SGK’ye ait 154 uygulamamız oldu. Tüm kurumların kullanımım sayıları değerlendirildiğinde SGK uygulamaları, 2020’de yüzde 20,3 ile ilk sırada yer alıyor.” dedi.

SGK KAYDI OLAN HERKESİ İLGİLENDİRİYOR

SGK tarafından E-devlete taşınan yeni uygulama ile 4a, 4b ve 506 Sayılı Kanunun geçici 20’nci maddesine tabi sigortalıların ve hak sahiplerinin hizmet birleştirme başvurusunda bulunabileceğini açıklayan Bakan Selçuk, bu sayede iş yeri tescili olmayan ilgililerin e-Devlet üzerinden “borcu yoktur” ve “iş yeri kaydı yoktur” belgelerini de alabileceğini dile getirdi.

İlgili Makaleler