Ekonomi

6 ayda gıda fiyatları ne hale geldi! TÖK-AR sonuçları açıkladı, fiyat artışları dudak uçuklattı: Temel gıdaya erişemiyoruz!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayı enflasyon verilerini açıkladı. Böylece Türkiye’de 6 aylık enflasyon rakamları da belirlenmiş oldu. Açıklanan rakamlar sonrasında son 6 aylık süreçte fiyatı en fazla artan ürünler de belirlendi. 6 aylık süreçte fiyatı en çok artan ürünler listesinde, %191 oranda fiyat artışı ile liste başını sucuk aldı. Tüketici Örgütleri Konfederasyonu Araştırma Merkezi tarafından yürütülen söz konusu araştırma çalışması, temel gıdada fiyatların geldiği noktayı da gözler önüne serdi. İşte detaylar…

Liste Başında Sucuk, Liste Sonunda Kuru Fasulye

Tüketici Örgütleri Konfederasyonu Araştırma Merkezi (TÖK-AR), Türkiye’de son 6 aylık süreçte ürünlerde artan fiyatları gözler önüne serdi. Yapılan araştırmaya göre bu süreçte liste başını çeken sucuğun fiyatı %191 oranda artış gösterdi. Listede sucuğu izleyen ürünlerde kaşar %173 oranda, kuru soğan %153 oranda, patates %138 oranda, şeker %116 oranda, ekmek %100 oranda, süt %92 oranda, tavuk %83 oranda, bulgur %80 oranda fiyat artışıyla karşılaştı. Endişe veren bu tabloda, son 6 ayda fiyatı en az artış gösteren ürün kuru fasulye olurken, kuru fasulyedeki 6 aylık fiyat artış oranı da %12 oranında kaydedildi.

TÖK-AR tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre %12 ile en az fiyat artışı gösteren kuru fasulyenin ardından nohut %22 oranda fiyat artışıyla, mercimek ise %33 oranda fiyat artışıyla listenin en altında yer aldı.

“Bırakın Lüks İhtiyacı, Artık Temel Gıdaya Erişemiyoruz!”

TÖK-AR Başkanı Fuat Engin konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Dur durak demeden devam eden fiyat artışlarıyla tüketicinin aklıyla dalga geçilmektedir” dedi.

Engin, “Artık sözün bittiği noktadayız, zamların zulmüne zaman geçirmeden son verilmelidir. TÖK olarak temel ihtiyaçlar konusunda tüketicinin ekmeğine, aşına, soğuk su katanları ve buna göz yumanları uyarıyoruz.  Değişik bahaneler ile iğneden ipliğe yüksek oranlı zamlar yaparak, tüketicinin ekmeğine, aşına göz koyanlar nedeniyle bırakın lüks ihtiyaç maddelerine ulaşmayı, temel gıda maddelerine artık erişemiyoruz” sözlerini dile getirdi.

İlgili Makaleler