EkonomiGündem

6 aylık süre doldu! Ödeme yapmak için bugün son gün

Hazine ve Maliye Bakanlığı corona virüsü salgınından etkilenen mükelleflerin Vergi Usul Kanunu kapsamındaki mücbir sebep hükümlerin den faydalandırılması sağlamıştı. 6 ay olarak ertelenen vergi ödemeleri için süre bugün doldu. Bu nedenle, Mayıs ayında verilmesi gereken beyannamelere yönelik ödemelerin 27 Kasım, haziran ayında verilmesi gereken beyannamelere yönelik ödemelerin ise 28 Aralık gün sonuna kadar yapılması gerekiyor.

Türkiye’de ilk kez 11 Mart tarihinde tespit edilen corona virüsü salgını nedeniyle hükümet tarafından ‘ekonomik istikrar paketi’ devreye sokulmuştu. Bu kapsam da salgından etkilenen vatandaşların mağdur olmaması için vergi ödemelerinde indirime gidildi.

2.7 milyon mükellef için erteleme

Hazine ve Maliye Bakanlığı corona virüsü salgınından etkilenen mükelleflerin Vergi Usul Kanunu kapsamındaki mücbir sebep hükümlerin den faydalandırılması sağladı. Bu kapsamda 2.7 milyon civarındaki mükellefin nisan, mayıs ve haziran aylarına ilişkin muhtasar ve KDV beyannameleri ile bazı bildirimlerin verilme süresi yanında, bu beyannamelere istinaden tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri her bir dönem için 6 ay ertelendi. Ancak bugün bu sürenin sonuna geldi.

Vergi ertelemesinde süre doldu

Vergi ertelemelerinde 6 aylık süre doldu. Bu nedenle Nisan ayında verilmesi gereken KDV ve muhtasar beyannameleri için tahakkuk eden vergilerin ödeme süreci bugün sona erdi. Ayrıca nisan ayında verilmesi gereken KDV ve muhtasar beyannameleri için tahakkuk eden vergilerin ödeme süreci 27 Ekim Salı günü sonunda dolacak. Mayıs ayında verilmesi gereken beyannamelere yönelik ödemelerin 27 Kasım, haziran ayında verilmesi gereken beyannamelere yönelik ödemelerin ise 28 Aralık gün sonuna kadar yapılması gerekiyor.

İlgili Makaleler