Ekonomi

6 Bin 900 Liraya Kadar Maaşla 2 Bin İşçi Aranıyor

Doğu Karadeniz Bölgesinde corona virüsü tedbirleri nedeniyle sınır kapılarının kapatılması kapsamında 40 bin yabancı uyruklu işçini ülkeye giremeyeceği gibi Büyükşehirlerden gelecek olan 100 bin üretici de kente giremeyecek. Bu bağlamda ir kurul oluşturuldu ve 6 bin 900 liraya kadar olan maaşla çalışacak 2 bin işçi aranmaya başlandı.

Doğu Karadeniz’deki Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun’da, 830 bin dekar alanda 1 milyon üretici aile tarafından yapılan yaş çay tarımına kısa bir süre kaldı. Mayıs ayı ortalarında çay tarımı bekleniyor ve tedbirler kapsamında sınır kapıları kapatıldı ve 40 bin yabancı uyruklu işçi gelemeyecek. Yasaklar kapsamında 100 bin üreticinin de kente girişlerinin yasaklanması ile işçi arayışı başladı.

Rize’nin Fındıklı ilçesinde Çayımız Tarlada Kalmasın adıyla geliştirilen proje ile Fındıklı Belediyesi, Ziraat Odası, Muhtarlar Derneği ile İlçe Kent Konseyi ortak birlik kuruldu. Bu birlik üyeleri mahalle ve köyleri gezerek aylık 6 ibn 900 lirayı bulan maaş ve sosyal güvence ile işçi arıyorlar. İlçede 2 bin işçi ile çay hasadı yapılması planlanıyor ve yaklaşık 21 milyon lira ödeme yapılacak.

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu yaptığı açıklamalarında çay hasadında ortaya çıkan işçilik problemini ortadan kaldırmak için ortaklaşa proje ortaya koyduklarını belirterek çayın tarlada kalmaması için işe ihtiyacı olan kişilere istihdam alanı oluşturmak istediklerini ifade etti. Bunun yanı sıra Fındıklı Belediye Baikanı Ercüment Şahin Çervatoğlu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

6 BİN 900 LİRAYA KADAR KAZANÇ

“Bu çalışmayı vadi bazlı düşünüyoruz. Herkes kendi mahallesinde kendi köyünde ve etrafında çalışacak. Üreticiye çay taban fiyatının üçte biri civarında bir maliyeti olacak ve hiçbir şeye karışmayacak. Koronavirüs sebebiyle memleketlerine geri dönen üniversite öğrencileri kendi köyünde, mahallesinde çaylığa girecek, tanıdıklarına yardım edecek, bunun karşılığında da ücretini alacak. Komşusu da bu öğrenciye burs sağladığını düşünecek. Gençlerimiz kendi mahallesinde, köyünde komşusunun çayını toplarken 6 ay sigortalı ve maaşlı olacak. Oluşturduğumuz bu sistemde minimum asgari ücret alınacak. Ancak günde 300 kilo çay toplarsınız 4 bin 650 TL, 350 kilo çay toplarsınız 5 bin 750 TL, 400 kilo çay toplarsanız aylık 6 bin 900 TL kazanç elde edecek. Çay sezonu 1 ay. Çay sürgün aralarında bir ay boş geçiyor, bu aylarda da bir kamu kurumunda ya da toplumsal işlerde görev alacak maaşı asgari ücretten yatırılacak.

“İŞÇİ PROBLEMİNİ İMECE RUHU İLE ÇÖZELİM”

İl dışında olan çaylığının başına gelemeyen üreticilerimiz için de büyük bir kolaylık olacak. Bu proje aynı zamanda ailenin sosyal güvencesini sağlama projesidir. Her aileden 1 kişiyi istihdam etme şansı doğabilir. Biz istihdam yanına da üretime de parmak basmak istedik. Bunu bir imece kültürü ile yapabileceğimizi düşünerek, paydaş kurumlarla halkımıza sunduk. Çaydaki işçi problemini birlikte imece ruhu ile çözelim.”

“İŞÇİ ARAYACAĞIZ”

Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy da bir açıklama yaparak  “Bu yıl koronavirüsten dolayı işçi sorunu var, toplanacak çayımız var, iş var ama işçi yok. Bir yandan da geçmiş yıllardan gelen işsizlik problemi var. Bu sorunların çözümü için iyi bir proje geliştirildi. Kesinlikle 10 kişiyle de olsa 20 kişiyle de olsa bu projeyi hayata geçireceğiz. Şu an için beklenen katılım yok, köy köy mahalle mahalle toplantı yaparak projemizi anlatacağız, işçi arayacağız.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler