Ekonomi

65 Bin Liraya Kadar Karşılıksız Destek Veriliyor ! Kimler Yararlanabilir?

Türkiye İş Kurumu tarafından dezavantajlı grupların sosyo-ekonomik hayata uyumlarının arttırılması amacıyla yeni bir destek devreye alındı. Bu bağlamda kendi işini kurmak isteyen engellilere 65 bin liraya kadar karşılıksız , eski hükümlülere ise brüt asgari ücretin 15 katına kadar iş kurma desteği veriliyor.

Mersin Çalışma ve İş Kurumu Müdür vekili Halil Bozkurt çok önemli açıklamalarda bulundu. Halil Bozkurt açıklamalarında dezavantajlı grupların sosyo ekonomik hayata uyumlarının arttırılması maksadıyla kendi işinin başına geçmek isteyen engelli vatandaşlara 65 bin liraya kadar karşılıksız devlet desteği verileceğini, eski hükümlülere ise asgari ücretin 15 katına kadar iş kurma desteği verileceğini ifade etti. Konu hakkında Halil Bozkurt yazılı bir açıklama yaptı. Yazılı açıklamada Bozkurt söz konusu desteklerden faydalanmak isteyenlerin başvurularını www.iskur.gov.tr adresinden yapabileceğini 17 Temmuz tarihine kadar başvuru işlemlerinin tamamlanması gerektiğini vurguladı.

İŞKUR’DAN YAPILAN AÇIKLAMA

Bu konu ile ilgili olarak Türkiye İş Kurumu resmi web adresi üzerinden de bir bilgilendirme yapıldı. Bu bilgilendirmede şu ifadelere yer verildi:

Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan; engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu, işe ve işyerine uyumlarının sağlanması ve engelliler ile eski hükümlülerin kendi işini kurmaları için hazırlanacak projelere destek verilecektir.

VERİLEN DESTEĞİN AMACI

Verilecek desteğin amacı, engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmaktır.

Aşağıda yer alan Başvuru Rehberi ve Formuna göre hazırlanacak projeler kamu ve sosyal taraflardan temsilcilerden oluşan Komisyon değerlendirmesi sonrasında desteklenebilecektir.

Desteklenecek projeler;

1- Engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,

2- Eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,

3- Engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler,

4- Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler,

5- Engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırıcı mesleki eğitimine yönelik projeler

6- Korumalı işyeri desteğine yönelik projeler.

8 HAZİRAN – 17 TEMMUZ

Engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları, işyerleri, üniversiteler, belediyeler ve kamu kurumları ile kendi işini kurmak isteyen engelliler projelerini 08 Haziran 2020 ile 17 Temmuz 2020 tarihleri arasında hazırlayıp bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerimize elden veya posta yoluyla teslim edebilirler.

Ayrıca kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülerin projelerini belirtilen tarih aralığında Adalet Bakanlığının ilgili birimleri aracılığı ile bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerimize iletmesi gereklidir.

Detaylar için TIKLAYIN.

İlgili Makaleler