Genel

65 yaş üstü kısıtlaması uygulayan iller artıyor! 2 ilde daha kısıtlama açıklaması yapıldı

Türkiye’de artan corona virüsü vakaları nedeniyle illerden kısıtlama açıklamaları geliyor. Bu kapsamda Gaziantep, Sivas ve Adıyaman’da 65 yaş üstüne kısıtlamalar getirildiği açıklanmıştı. Son olarak Kahramanmaraş ve Malatya valilikleri de 65 yaş üstü vatandaşlar için kısıtlama açıklaması yaptı.

Dünya genelinde milyonlarca insanın enfekte olmasına neden olan corona virüsü salgını nedeniyle Türkiye’de valiliklerden tedbir kararları açıklaması yapılıyor. Bu kapsamda Gaziantep, Sivas ve Adıyaman kısıtlama açıklamaları yapmıştı. Gaziantep’te 65 yaş üstüne düğün, pazar ve toplu taşıma kısıtlaması getirilirken, Sivas ve Adıyaman’da sokağa çıkma kısıtlaması açıklaması yapılmıştı. Son olarak Kahramanmaraş ve Malatya’da da 65 yaş üstü vatandaşlar için kısıtlama açıklaması yapıldı.

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş Valiliği tarafından yapılan açıklama ile 65 yaş üstündeki vatandaşlara kısıtlama uygulanacağı duyuruldu. Valilik tarafından yapılan açıklamada, “Salgınla mücadelede risk grubundaki 65 yaş üstü vatandaşlarımızın, bulaş riskinin arttığı sabah 07.00 – 10.00 saatleri ile akşam 17.00 – 20.00 saatlerinde toplu taşıma araçlarını kullanmalarının ve akşam 17.00’den sonra sebze, meyve pazarlarına girişlerinin kısıtlanmasına karar verilmiştir.” Denildi.

Malatya

Malatya Valiliği tarafından 65 yaş ve üstündeki vatandaşların 10.00 ila 17.00 saatleri dışında sokağa çıkmalarının kısıtlandığı açıklandı.

“65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın 15 Ağustos 2020’den itibaren sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla her gün 10.00-17.00 saatleri arasında dışarı çıkabilmelerine, bu saatler dışında sokağa çıkmalarının yasaklanmasına/kısıtlanmasına karar verildi. Belirtilen saatler haricinde, ikametlerinden ayrılmalarına kısıtlama getirilen kişiler arasında yer almakla birlikte, yürüttükleri kamu görevinin niteliği, mevcut durumdaki aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında ihtiyaç duyulan kamu görevlileri ‘başta doktorlar olmak üzere sağlık çalışanları, eczacılar, belediye başkanları, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri’ ile zorunlu sağlık sebepleri nedeniyle dışarıya çıkması lüzumlu olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın bu kısıtlamadan muaf tutulmasına karar verildi.” Ayrıca, 65 yaş üstüne düğün, nişan gibi toplu organizasyonlara gelin ve damadın “anne, baba, anneanne ve babaanne” muaf tutularak katılımları da yasaklandı. Kısıtlama 15 Ağustos tarihinden itibaren uygulanacak.

Gaziantep

Gaziantep’te düğün, pazar ve toplu taşıma için 65 yaş üzerine kısıtlama getirildi. Gaziantep Valiliği kısıtlama kararı hakkında, “65 yaş üstü ulu çınarlarımızı hep birlikte koruyup dualarını almaya ihtiyacımız var. Gaziantep’te gelin ve damadın anne, baba, dede, anneanne ve babaannesi hariç 65 yaş üstü kişilerin düğüne gitmesi yasaklanmıştır.

Toplu taşıma, bulaşma riskini artırdığından sabah 07.00-10.00 ile akşam 17.00 ve 20.00 saatlerinde toplu taşıma araçlarını kullanmaları, akşam 18.00’den sonra sebze-meyve pazarlarına gitmeleri yasaklanmıştır” ifadelerini kullandı.

Sivas

Sivas Valiliği tarafından 65 yaş üstü kısıtlama kararı hakkında, “İl Hıfzıssıhha kurulu kararınca; 65 yaş üzeri vatandaşlarımıza, risk grubunda olmaları sebebiyle salgının etkilerinden korumak amacıyla sokağa çıkma kısıtlaması getirilmiştir” ifadeleri kullanıldı. 65 yaş üstü vatandaşlar, 10.00 – 17.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler.

Adıyaman

Adıyaman İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kısıtlama kararına göre; 65 yaş üstü vatandaşların 10.00 – 20.00 arasında sokağa çıkabilecekler.

İlgili Makaleler