Ekonomi

65 yaş üstüne 671 TL maaş desteği! Nasıl başvuru yapılır?

Devletin corona virüsü desteklerinin yanında, salgın öncesinde de vatandaşların mağduriyetini önlemek amacıyla verdiği destekler bulunuyor. Yaşlılık aylığı da bu desteklerden biri. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal anlamda hiçbir geliri ve güvencesi olmayan 65 yaş üstü 671 TL maaş desteği veriliyor. Peki, desteğe başvurular nasıl yapılır?

Vatandaşlar tarafından hakkında yeterli bilgiye sahip olunmayan yaşlılık aylığı, zor durumda olanların şartlarını iyileştirmeye devam ediyor. Sosyal anlamda hiçbir geliri ve güvencesi olmayan, ekonomik yetersizliği olan ve 65 yaşını doldurmuş olan vatandaşlar başvurmaları halinde 671 TL destek alabiliyorlar. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen desteğe, 65 yaş için mahkemeden alınan vesayet kararı ya da vekâletname ile birlikte farklı bir kişi de başvuruda bulunulabilir. Peki, 671 TL desteğe başvuru nasıl yapılır? Başvuru şartları nelerdir?

671 TL desteğe başvuru nasıl yapılır?

Devletin 65 yaş üstüne sağladığı destekten faydalanmak isteyenler, ikamet ettikleri adresin bulunduğu yerdeki il veya ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına (SYDV) başvuruda bulunması gerekiyor. Burada başvuru formunu dolduran vatandaşlara başvuru için alındı belgesi veriliyor. Başvuru sonuçları ise 1 ay gibi bir süre içerisinde belli oluyor. Başvuru yapmak isteyenler için bir diğer yöntem de e-Devlet üzerinden. 65 yaş aylığını almak isteyenler e-Devlet sistemi üzerinden başvuru işlemleri gerçekleştirebilir ve takiplerini yapabilirler.

Başvurular nasıl yapılır?

Türk vatandaşı olması,

Hiçbir sosyal güvencesinin bulunmaması,

Nafaka almıyor olması,

Hiçbir geliri olmaması,

Sağlık sigortasının olmaması,

Sosyal Hizmetler kanununa göre harçlık almıyor olması,

Hane halkının ortalama geliri, asgari ücretin net tutarının üçte birinde fazla olmaması

İlgili Makaleler