GündemKamu Haberleri

65 yaş ve üstü vatandaşlar bu hafta sonu sokağa çıkabilecek mi? Yaşlılar sokağa ne zaman çıkacak?

Corona virüsü tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirilmişti. Ancak Türkiye’de vaka sayısında düşüş yaşanması ve normalleşme adımların atılmaya başlanması ile birlikte yaşlılara da sokağa çıkma izni verilmesine karar verildi. Peki, 65 yaş ve üstü vatandaşlar bu hafta sonu sokağa çıkabilecek mi? Yaşlılar sokağa ne zaman çıkacak? İşte cevabı…

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle risk grubunda değerlendirilen 65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa çıkması yasaklanmıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde yapılan corona virüsü Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1.5 aydan beri dışarı çıkmayan yaşlılara sokağa çıkma izni verileceğini açıkladı. Vaka sayısında düşüş yaşanması ve normalleşme adımların atılmaya başlanması ile alınan kararın açıklamasının ardından İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine genelge gönderdi. Genelgede 8 Mayıs 8 Mayıs saat 24.00 ile 10 Mayıs saat 24.00 arasında uygulanacak sokağa çıkma yasağında, 65 yaş üstü yaşlılar pazar günü 4 saatliğine dışarı çıkabileceği bildirildi.

İçişleri Bakanlığının “65 Yaş ve Üzeri ile 20 Yaş Altı Vatandaşların Sokağa Çıkma Kısıtlaması İstisnası” isimli genelgesinde, 65 yaş ve üzeri vatandaşların 10 Mayıs Pazar gün, saat 11.00-15.00 arası dışarı çıkabileceği bildirilirken, 14 yaş ve altı çocukların 13 Mayıs Çarşamba günü; 15-20 yaş arasındaki gençlerin ise 15 Mayıs Cuma günü, 11.00-15.00 saatleri arasında çıkabileceği belirtildi.

Bakanlık tarafından gönderilen genelgede şu ifadeler yer aldı:

Buna göre; 81 ilde sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlıkları olan vatandaşların ve ihtiyaç duyulan hallerde refakatçilerinin 10 Mayıs Pazar günü, 11.00-15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilecek.

Sokağa çıkmaları kısıtlaması bulunan 14 yaş ve altı çocukların 13 Mayıs Çarşamba günü; 15-20 yaş arasındaki gençlerin ise 15 Mayıs Cuma günü, 11.00-15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla istisna olarak dışarı çıkmalarına izin verilecek.
Bakanlık valiliklerden İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca yukarıda belirtilen çerçevede gerekli kararların alınmasını istedi.

Bakanlık valiliklerden, özellikle 10 Mayıs Pazar günü sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanmadığı 57 ilde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın dışarı çıkacağı için 11.00-15.00 saatleri arasında (diğer vatandaşlarımız ile risk grubunda bulunan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın karşı karşıya kalmaları halinde oluşabilecek riski azaltmak adına) anılan grubun dışında kalan vatandaşların gönüllü olarak evlerinden çıkmamaları için her türlü iletişim kanalı kullanılarak etkin bir bilgilendirme/kampanya yapılmasını talep etti.

Valiliklerden, 65 yaş ve üzeri ile kronik hastalığı olan vatandaşlar ve 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olan vatandaşların, dışarı çıkabilecekleri tarih ve saat aralığı dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulamasının devam ettiği göz önüne alınarak gerekli tedbirlerin alınması ve denetimlerin illerde yapılamasını istedi.

Söz konusu sınırlamalara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 ‘nci maddesi gereğince idari işlem uygulanacak. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler