Ekonomi

658 bin kişi başvurdu, 150 bin kişiye iş kapısı olacak!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından müjdesi verilen '1 Milyon Yazılımcı Projesi'ne, 658 bin 545 kişi başvurdu. Proje hakkında değerlendirmelerde bulunan uzmanlar Türkiye’de kısa vadede 35 bin, uzun vadede ise 150 bin yazılımcı ve bilişimci ihtiyacı olduğunu ifade ediyorlar.

Türkiye’de başlatılan ‘1 Milyon Yazılımcı Projesi’ne vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösteriliyor. Pojeye katılanların sayısı 658 bin 545 kişiyi buldu.Proje hakkında değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, corona virüsü sürecinde dijitalleşmenin arttığını ve bu nedenle bilişim sektöründe personel ihtiyacının da arttığını belirtiyorlar. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda 35 bin, uzun vadede ise 150 bin yazılımcı ve bilişimci ihtiyacı olduğu ifade ediliyor.

427 bin 296 katılımcının eğitimleri devam ediyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Sevda Mersin, tarafından proje hakkında yapılan açıklamalarda, 427 bin 296 katılımcının eğitim almaya devam ettiği belirtildi.

İş bulma desteği sağlanıyor

Mersin proje kapsamında iş bulma desteğinin de sağlandığı bildirdiği açıklamasında,”1milyonistihdam.hmb.gov.tr adresimizden kullanıcılarımıza destek oluyoruz. Kullanıcının kariyer yolunu çizmesi ile temel düzeyden ileri düzeye gelişim programlarını takip etmesini ve bitirdiği program sonunda yapılacak sınavda başarılı olmalarını temenni ediyoruz. Proje kapsamında doğrudan bakanlığımızın veya kamunun alım yapması gibi bir durum söz konusu değil. Proje için geliştirdiğimiz sistemde işverenlerle adayları bir araya getirerek gerekli programları başarıyla bitiren adayların işverenler tarafından istihdam edildiğini görmeyi planlıyoruz. Projenin bu kısmını da en yakın zamanda kullanıma açacağız. Staj, iş başı eğitimleri, yarı ve tam zamanlı istihdam, proje bazlı istihdam konularında bilgi teknolojileri alanında firmalarla görüşmelerimize devam ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

Projeye katılım hakkında sayısal veriler:

Mersin projeye katılım için, “Yüzde 30’a yakın oranda kadın katılımcı var. Arzumuz bilgi teknolojileri alanında kendine güvenen, yetkinlik kazanmış ve istihdama katkı sağlayan kadınlarımızın sayısının artması” ifadelerini kullandı. Ayrıca yıl sonuna kadar 100’ün üstünde eğitim vermeyi planladıklarını belirttiği konuşmasında, “31 eğitimle başladık. Şu anda 62 eğitimimiz var. Yılsonuna kadar eğitim sayımızı 100’ün üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. 2021 yılı mart ayı sonuna kadar 50 bin kullanıcının sistemlerimizdeki eğitimleri tamamlamış olmasını hedefliyoruz” dedi.

Başvurular nasıl yapılır?

1 milyon istihdam proje başvurusu, https://1milyonistihdam.hmb.gov.tr/login sayfası üzerinden kimlik bilgileri ile kayıt olduktan sonra yapılabiliyor.

Başvuru ekranı için tıklayınız.

İlgili Makaleler