Gündem

70 Bin Mahkumun Cezası Covid-19 Sebebiyle Ev Hapsine Çevrilecek

Corona virüs ile mücadele için alınan tedbirler kapsamında açık cezaevlerinde cezasını sürdüren 70 bin mahkûma izin sistemi verilmesi kararlaştırıldı. Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz... 

Alınan haberlere göre, Türkiye’de etkisini arttıran corona virüs tehlikesi nedeniyle alınan tedbirlere bir yenisi daha eklenecek. Bu doğrultuda, açık cezaevlerinde bulunan 70 bin mahkûma izin verilmesine karar verildi.

KOŞULLU SALIVERME ORANI NASIL OLACAK?

TBMM’ye bu hafta içerisinde iletilmesi beklenen infaz düzenlemesine geçici madde konularak, açık cezaevlerinde cezalarını sürdüren 70 bin mahkuma, belli bir süre zarfı için evlerinde cezalarını çekme izni verilmesi konuşuluyor. TBMM’ye sunulması planlanan teklifte,  koşullu salıverme 2/3’ten 1/2 oranına yani yüzde 67’den yüzde 50’ye düşürülecek. Böylelikle planlanan koşullu salıverme oranı cezanın yarı oranında uygulamaya geçecek.

CHP VE İYİ PARTİ KARŞI ÇIKTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Partililerle düzenlediği son toplantıda kararlaştırıldığı gibi belli suçlarda herhangi bir koşullu salıverme sistemi geçerli olmayacak. Bu suçlar şu şekilde: terör, adam öldürme, örgütlü suçlar, cinsel suçlar, özel hayatın gizliliği ve uyuşturucu.

AK Parti’nin muhalefete ilettiği önerilerde cinsel suçlar ile uyuşturucu suçlarının da koşullu salıverme sistemi içerisinde olması istenmişti ve 3/4 oranındaki koşullu salıverme 2/3’e yani yüzde 75’ten yüzde 67’ye düşürülmesi planlanmıştı. Fakat CHP ile İYİ Parti bu duruma karşı çıktıkları için bu suçlar, planlanan sistem içerisinden çıkartıldı.

1 YILDAN 3 YILA ÇIKARTILACAK

Denetimli serbestlik suçunda ise planlanan şey, herkese uygulanan 1 yıllık süre, cezanın 1/5 i olarak düzenlenmesi şeklinde olacak. Bu doğrultuda, bir mahkûm çekeceği cezanın 1/5’i oranındaki süresini denetimli serbestlikte geçirecek. Böylelikle, her mahkûmun en az yüzde 40’ının cezaevinde kalması kesin olarak sağlanacak. Bazı suçlar hariç denetimli serbestlik süresi 1 yıldan 3 yıla çıkartılacak ve bu sisteme dâhil olmayan suçlar yine cinsel suçlar ve uyuşturucu olacak.

“SATICILAR” HARİÇ

Fakat MHP’nin isteği doğrultusunda sadece uyuşturucu “kullanmaktan” ceza alanlara denetimli serbestlik sistemi uygulanabilecek. Daha önce satıcılar denetimli serbestlik sistemi içerisinde yer alan “satıcılar”, bu sistemden çıkartıldı.  Bu izin sistemi, cezaevlerinin doluluk oranı ve dünyada yaşanan corona virüs salgını göz önüne alınarak oluşturuldu. Planlanan izin sistemine göre, belli suçlardan cezaevinde bulunan mahkumlar ile açık cezaevinde bulunanlara “2 ay corona virüs” izni verilmesi tartışılıyor.

MAKSİMUM 6 AY İZİN

Adalet Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı iş birliğinde olacak ve Adalet Bakanlığı’nın bu süreyi iki kez uzatma yetkisi olacak.  Böylelikle, mahkûmlara maksimum 6 ay izin verilecek ve izni biten mahkumlar evlerinden cezaevine geri dönecek.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir