Gündem

750 milyon dolarlık israf!

Melih Gökçek’in çılgın projesi Ankapark 750 milyon dolara mal olmuştu. Maliyeti çok tartışılmış ve 7 ay sonra kapatılmıştı. Peki, bu israf değil de nedir? 750 milyon dolarlık bir israftan söz ediliyor. Geçtiğimiz aylarda Volvo gibi büyük otomotiv devi 1,5 Milyar dolara satılmıştı. Bu paranın bir mislisi daha verilerek dünyaca tutulan, hazır pazar payı bulunan Volvo bir Türk markasına dönüşebilirdi. Ya da bu parayla Zincirli-Beylikdüzü ’ne yeni bir metro hattı döşenebilirdi. Ankapark’a bu kadar parayı harcayarak gelecek gelirin maliyetini 50 yıl geçse de kurtaramayacağını öngöremeyenlere iltifat edilmiş, Ankapark’ı eleştirenler kıskançlıkla suçlanmıştı. Peki sonuç ne oldu?..

BATTI VE KAPISINA KİLİT VURULDU

Görevinden istifa ettirilen eski Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) başkanı Melih Gökçek’in çılgın projesi Ankapark için işletmeci şirkete tanınan süre doldu. Güvenli olup olmadığı tartışmaları ile açılan ve ilgi çekmediği için batarak kapısına kilit vurulan tesisin belediyeye devrine ilişkin sürecin başladığı öğrenildi.

Gökçek döneminde 750 milyon dolara mal olan Ankapark’ın ABB’ye devri için gün sayıldığı bildirildi. İşletmesi özel bir şirkette bulunan tesisin boşaltılması için şirkete tanınan yasal süre tamamlandı. Ankapark’ın ABB’ye devredilmesi için Yenimahalle Kaymakamlığı’nın tahliye işlemlerinin beklendiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankapark’ın açılışında şu sözleri sarf etmişti;

‘’Ankara’nın marka değerini yükseltecek bu projenin herkese hayırlı olmasını diliyorum. Ankapark’ın şehrimize çok ciddi katkıları olacaktır. Bu projenin hayata geçmesinde katkısı olan başta Melih Gökçek kardeşim, mimarı mühendisiyle hep birlikte katkısı ve emeği olan herkese bir kez daha teşekkür ediyorum. Ankapark çevre dostu bir projedir. Ankapark’ın dolup taşacağına inanıyorum’’ demişti

YASAL SÜRE DOLDU

ABB, açılışı Mart 2018’de yapılan ve bugüne kadar yalnızca yedi ay açık tutulan Ankapark için işletmeci şirkete 30 Nisan’da, “90 günlük fesih ihtarı” çekti. Şirketin belediyeye ödemesi gereken 26 milyon TL’yi ödememesi üzerine çekilen ihtarın süresi de önceki günlerde bitti. Şirketin yasal süre içinde tesisi boşaltmaması üzerine ABB yönetimi, tahliye için son ihtarnameyi gönderdi. Tahliyenin gerçekleşmemesi halinde 2885 Sayılı Kanun’un 75’inci maddesi gereğince tahliye işleminin, kaymakamlık yolu ile gerçekleştirileceği vurgulandı.

ANKAPARK NE OLACAK?

Edinilen bilgiye göre, Ankapark arazisinin nasıl değerlendirileceğine yönelik STK’lerin, üniversitelerin, meslek odalarının ve yurttaşların görüşlerine başvurulacak. Tesisteki büyük yapılar, yıkımı fazladan maliyet gerektireceği için olduğu gibi korunacak.

BUNUN BEDELİNİ KİM ÖDEYECEK?

Öngörüsüzlüklerinin bedelini yine bu vatandaş ödeyecek. Ekmek alırken, manava giderken, cep telefonu alırken biraz daha fazla vergi ödeyerek ödeyecek. Asgari ücretliler, memurlar maaşlarından kesilen gelir vergisi ile ödeyecek. Sofrasında bir kuru ekmeği kalan yoksul insanlar biraz daha az yiyerek ödeyecekler…

 

İlgili Makaleler