Sağlık

81 İl Valiliğine gönderildi! Testler artık tüm kuruluşlarda yapılabilecek

Sağlık Bakanlığı 81 ilin valiliğine Kovid-19 PCR testi ve izolasyonu işlemlerine ilişkin resmi yazı gönderdi. Yazıya göre; hava veya kara yoluyla giriş-çıkış yapacakların "Kovid-19 PCR" testleri, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan tüm laboratuvarlarda çalışılabilecek.

Türkiye’de corona virüsü salgını ile mücadele ederken, her alanda yeni kararlar alınıyor. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı 81 ilin valiliğine Kovid-19 PCR testi ile ilgili resmi bir yazı gönderdi. Resmi yazıya göre; yurt dışı seyahati yapacak kişilere (giden/gelen), profesyonel sporcuların müsabakalar öncesi olası şüphe ve taramalarında veya mevzuatla zorunlu tutulan hallerde , “Kovid-19 PCR” testleri, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan tüm laboratuvarlarda çalışılabilecek. Laboratuvarlar test sonucunu Bakanlık tarafından belirlenen site üzerine işleyecek. Test sonucunu siteye girmeyen laboratuvarlar hakkında yasal işlem yapılacak.

İhtiyaç halinde bakanlık test gönderebilecek

Böylece testlerin sağlık hizmetleri fiyat tarifesinde belirlenen fiyatlar üzerinden Bakanlık tarafından ruhsatlandırılan mikrobiyoloji laboratuvar ruhsatı olan tüm kuruluşlar tarafından yapılması imkanı tanınmış olacak. Test yapan laboratuvarların dış kalite kontrol çalışmaları ise Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilebilecek. Laboratuvarın ihtiyacı olursa kapasitelerinin yüzde 10’unu geçmeyecek şekilde ve ücretsiz çalışılması koşuluyla bakanlık tarafından “Kovid-19 PCR” testi gönderilebilecek.

İlgili Makaleler