Gündem

9 İlimiz Yeniden Salgının Esiri Oldu ! Valilikler Çok Net Uyardı ! İşte O İllerimiz

Türkiye 1 Haziran'dan itibaren normalleşme sürecine girmişti. Normalleşmenin ardından bazı illerimizde vaka sayıları artış gösterdi. Bu bağlamda Adana, Kastamonu, Konya, Bitlis, Bursa, Niğde, Şanlıurfa, Ardahan ve Diyarbakır için valiliklerden uyarı yapıldı. Adana'da ise camilerden anons yapıldı.

Türkiye’de 11 Mart’ta ilk corona virüsü vakası görüldü. Bunun ardından virüs ile mücadelede salgın kontrol atlına alınarak 1 Haziran’da normalleşme sürecine girildi. Bazı yasak ve kısıtlamalar kaldırıldı. Kısıtlamaların kaldırılmasının ardından bazı kurallara uyulmadığından dolayı Türkiye’de 14 Haziran rakamlarına göre virüs tespit edilen kişi sayısı bin 500’ü geçti. Bu kapsamda bazı illerimizde vaka artışı gözlemlenirken Adana, Kastamonu, Bitlis, Bursa ve Adana’da vatandaşlar kurallara uyulması konusunda uyarıldı.

ADANA’DA ANONS YAPILDI

Adana’da da Türkiye’de olduğu gibi vaka sayısında artış gözlendiği için gün boyu camilerden anons yapıldı. Gün boyu yapılan anonslarda “Dikkat koronavirüs vaka sayısı arttığı için maske takalım, sosyal mesafeye uyalım, el hijyenini dikkat edelim” ifadeleri kullanıldı.

Konu ile ilgili olarak Kastamonu Valiliği tarafından da bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada “Ağız ve burnu kapatacak şekilde maske takılması ve sosyal mesafe kuralı ile iş yerleri için geçerli düzenlemeler yürürlükte olup bu kurallara uyulması, salgının durdurulması açısından önem arz etmektedir. Denetimle görevli kurumların denetimlerini çok daha yoğun bir şekilde yapmaları ve kurallara uymayanlara para cezası uygulamaları yönünde talimatlandırılmıştır. Kurallara uymayan kişi ve iş yerleri hakkında 155 ve 156 numaralı telefonlara ihbarların yapılması vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları ve Kovid-19 salgının önlenmesi için maske, mesafe ve kişisel hijyen kurallarına uyulması önem arz etmektedir” ifadelerine yer verildi.

KONYA

Konya’da pandemi hastanesi olarak belirlenen iki hastanenin kapasitenin dolması üzerine yeni tespit edilen vakaların mağduriyet yaşamamaları adına bulundukları yerlerdeki hastanelere müracaat edebilecekleri ve tedavi altına alınabilecekleri öğrenildi.

BİTLİS

Bitlis Tabip Odası Başkanı Dr. Osman Fatih Şanlı yaptığı açıklamalarında Diyarbakır’ın ardından kentte kısa süre önce sıfırlanan vaka sayısının başlayan normalleşme süreciyle yeniden artış göstererek 118’i bulduğunu vurguladı.

Fatih Şanlı konu hakkındaki açıklamalarında “Bilindiği üzere yakın zamanda ilimizde aktif vaka sayısı sıfırlanmıştı. Ancak malum yeni normalleşme süreciyle birlikte il dışından memleketimize gelen insanlar aracılığıyla tekrar vakalarda artış meydana geldi. An itibariyle Bitlis’te pozitif vaka sayısı maalesef 118’e ulaşmıştır. Bu hastalarımızdan 20’si yatarak tedavi görmektedir. Bir hastamız yoğun bakım koşullarında takip ediliyor. Diğer hastalarımız ise evde takip edilmektedir ve karantina uygulamaları mevcuttur. Daha önce testi pozitif çıkan ve yaşamını yitiren 3 vatandaşımız olmuştu. Çok şükür şehir sınırlarında yeni pozitif vaka olarak saptanan vatandaşlarımızdan henüz yeni bir can kaybımız bulunmamaktadır” ifadelerine yer verdi.

BURSA

Bursa Valiliği tarafından yapılan açıklamada “Kıymetli Bursalılar, ilimizde günlük korona pozitif vakada artışlar yaşanıyor. Lütfen kurallara uyalım hijyene, sosyal mesafe kuralına, maske kullanımına mutlaka uyalım, uymayanları uyaralım” ifadeleri kullanıldı.

NİĞDE

Niğde Valiliği tarafından yapılan açıklamada “Sevgili Niğdeliler;Maalesef ilimizde koronavirüs pozitif vaka sayıları tekrar tırmanışa geçmiştir. Normalleşme sürecinde de lütfen kurallara uyalım Hijyene, Sosyal mesafe kuralına, Maske kullanımına dikkat edelim!” denildi.

ŞANLIURFA

Vaka sayılarına ilişkin Şanlıurfa Valiliği tarafından yapılan açıklamada “Vaka sayılarında artış var, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısında da artış var. Yalnız Kovid-19’dan dolayı hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı ve oranı, Türkiye genelindeki oranın üstünde değil. Vaka sayılarında da son 1 ayda bir miktarda artışın olduğunu görüyoruz.” değerlendirmesi yapıldı.

ARDAHAN

Bugünden itibaren merkez ve 5 ilçede zorunlu hallerde evlerinden dışarıya çıkacak vatandaşların, kendileri ve diğer vatandaşların sağlığı için maske kullanmalarının zorunlu hale getirildiğini ifade eden Masatlı, “Ardahan’da dış kaynaklı olarak vaka sayısında artışlar oldu. Bizde aslında vaka sayısı son derece düşüktü. Başka illerden gelenlerden dolayı artış oldu. Örneğin 3 vakamız varken şu an bu sayı 18’e yükseldi. Biz de bunun daha da artmaması için bu ve benzeri bazı tedbirler aldık. Amacımız ilimizi vakada sıfır noktaya düşürmektir” diye konuştu.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da da durum devam ediyor. Daha önce günde 3-5 arasında olan vaka sayısı son günlerde hızla arttı. Son 14 gün içinde 450 yeni vaka hastaneye yatırılırken, 650 kişinin de evlerinde karantinaya alındığı belirtildi.

İlgili Makaleler