Gündem

ABD, Çin’i Uyardı! Gerekirse Askeri Müdahale Yapılacak!

Rusya’nın Ukrayna topraklarında göstermiş olduğu işgalci faaliyetler sonrasında, ABD tarafından Ukrayna’ya milyarca dolar değerinde silah yardımı yapılmıştı. Bir diğer işgal tehdidi altında olan Tayvan için Çin’e uyardı yapıldı ve gerekirse askeri müdahale yapılacağı söylendi. Çin yönetimi gecikmeden ABD’ye cevap verdi.

Asya turu kapsamında Japonya’da bulunan ABD Başkanı Joe Biden Çin’i hedef alan açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın işgal faaliyetlerine destek veren Çin’in Tayvan’a yönelik askeri harekât düzenleme ihtimali günlerdir gündemi en çok meşgul eden konuların başında yer alıyor. Tayvan’ın bağımsızlığını kabul etmeyen Pekin yönetimi, Rusya’nın Ukrayna topraklarındaki işgal faaliyetlerini kınamayan en büyük ülke konumunda bulunuyor. Rusya’nın başlattığı işgalden güç alan bazı Çinli milliyetçi gruplar, sosyal medya platformları üzerinden Tayvan’ı geri almanın tam zamanı olduğunu ifade eden paylaşımlarda bulunmuşlardı.

ABD Başkanı’ndan Tarihi Açıklama

Japonya Başbakanı Fumio Kişida ile birlikte kameraların karşısına geçen ABD Başkanı Joe Biden, Çin tarafından Tayvan’a saldırı düzenlenmesi durumunda, ABD’nin gerekirse askeri olarak müdahalede bulunacağı ve Tayvan’ı savunacağını açıkladı.

Çin’in güç kullanarak Tayvan’ı ele geçirmesinin anlaşmalara aykırı olduğunu dile getiren Biden, olası bir işgal faaliyetinin bölgedeki dengeleri alt üst edeceğini ve Ukrayna’da yaşanan olayların bir benzerinin yaşanacağını sözlerine ekledi.

Joe Biden tarafından yapılan bu açıklamalar, Tayvan’a verilen desteklerin en güçlüsü olarak resmi kayıtlara geçti. ABD’ de ilk defa bir yönetim, Tayvan’a karşı işgalci faaliyetlerin karşılığında ABD ordusu tarafından askeri olarak korunacağını açıkladı.

Pekin Yönetiminden Jet Yanıt

ABD Başkanı Joe Biden’ın bu açıklamalarından hemen sonra Çin’den bir karşı açıklama geldi. Pekin yönetimi, kimsenin ulusal egemenlik ve toprak bütünlüğü konusunda göstereceği irade ve kararlılığı küçümsememesi gerektiğini ve gerekirse Tayvan’daki ulusal çıkarların ne pahasına olursa olsun savunulacağı açıklandı.

İlgili Makaleler