Gündem

ABD Duyurdu: Corona Virüsü Tedavisi İçin O İlaca Onay Verildi

ABD Başkanı Donald Trump önemli bir açıklama yaparak ABD Gıda ve İlaç İdaresinin (FDA) corona virüsü tedavisi için Amerikan Gilead ilaç şirketi tarafından Remdesivir adlı ilaç üretildiğini belirtti. Ayrıca Trump ilaca acil durum onayı verildiği vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump Oval Ofis’te FDA Başkanı Stephen Hahn, Beyaz Saray Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücünde yer alan doktorlar Deborah Birx ve Anthony Fauci ile gazetecilerin karşısına çıkarak önemli açıklamalarda bulundu.

ONAY VERİLDİ

Trump buradaki açıklamalarında “Remdesivir” isimli ilacın klinik deneylerde olumlu sonuç verdiğini belirterek “FDA’in, Remdesivir için onay verdiğini duyurmaktan memnuniyet duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Doktor Fauci ise söz konusu ilacın şimdilik sadece durumu ağır olan hastalarda kullanılacağını bildirdi.

FDA AÇIKLAMA YAPTI

Konu ile ilgili olarak FDA’den açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada ilaca “acil durum onayı” verildiği belirtilerek “Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatırılan hastaların tedavisinde Remdesivir kullanımının güvenliği ve etkisi konusunda sınırlı sayıda bilgimiz var.” denildi.

Yapılan klinik deneylerin, Remdesivirin hastaların iyileşme süresini kısalttığını gösterdiği vurgulanan açıklamada, “tam onay” için daha süre gerektiği aktarıldı.

Bunun yanı sıra “Remdesivir”, Kovid-19 için onay alan ilk ilaç olma özelliği taşıyor.

REMDESİVİR NEDİR?

Peki Remdesivir nedir? İşte detaylar…

Remdesivir (geliştirme kodu GS-5734), nükleotid analogları sınıfına ait yeni bir antiviral ilaçtır. Gilead Sciences tarafından Ebola virüsü hastalığı ile Marburg virüsü enfeksiyon tedavisi için geliştirilmiş ilacın, daha sonra aralarında respiratuvar sinsitiyal virüsü, Junin virüsü, Lassa ateşi virüsü, Nipah virüsü, Hendra virüsü ve koronavirüslerin de (MERS ve SARS virüsleri dahil) yer aldığı diğer tek sarmallı RNA virüslerine karşı antivirütik aktivite gösterebildikleri bulunmuştur.

İlaç, SARS-CoV-2 ile Nipah ve Hendra virüs enfeksiyonlarında kullanımı için araştırma altındadır. Diğer koronavirüs enfeksiyonlarına karşı başarı göstermiş olduğundan ötürü Gilead, SARS-CoV-2 enfeksiyonlarına karşı Amerika’da doktorlara ilacı sunmakta, Çin’e ise şiddetli semptomları olan veya olmayan enfekte bireylerin tedavisinde ilacın etkinliğini araştıran çalışmaların yürütülmesi için maddeyi sağlamaktadır.

İlgili Makaleler