Gündem

ABD Gözünü Kararttı: Ukrayna’ya HIMARS Sistemleri Yollanacak! Rusya’dan Hızlı Cevap Geldi! Avrupa’da Sular Isınıyor!

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, 98. günü geride bıraktı. Bölgede ise sıcak gelişmeler yaşanıyor. ABD, Ukrayna’ya son teknoloji silah sistemleri yollayacağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından Rusya’dan cevap gecikmedi.

24 Şubat 2022 tarihinde başlayan Ukrayna – Rusya savaşı hala devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, savaş gündemine dair çok çarpıcı açıklamalarda bulundu ve ABD yönetiminin aldığı kararları kamuoyu ile paylaştı.

Biden’ın yaptığı açıklamalara göre, Ukrayna’ya son teknoloji ile donatılmış gelişmiş füze sistemleri yollanacak. ABD Başkanı’nın yaptığı açıklamalarda bahsettiği silah sistemi HIMARS olarak biliniyor ve çoklu roket atar sistemdir.

HIMARS Savaşın Seyrini Değiştirebilir

Uluslararası gündemde uzmanlar tarafından yapılan yorumlara göre, yollanması planlanan bu silah savaşın seyrini değiştirebilecek güçte. Taşınabilir bir silah sistemi olması sebebi ile oldukça kullanışlı olan bu silah sistemi, peş peşe birden fazla güdümlü hassas füzeler fırlatabiliyor.

3 aydan fazla süredir devam eden savaşta, Rusya ve Ukrayna’nın benzer silah sistemleri kullandığını söyleyen uzmanlar, HIMARS’ın çok daha etkili ve son teknoloji ile donatılmış olduğunu dile getirdi.

Benzerlerinden daha hafif, daha mobil ve daha teknolojik olması ile ayrılan M 142 HIMARS sistemi çok etkili bir çok roket atar silah sistemidir. Önceki modellerine nazaran daha uzun bir menzile sahip olan M 142 HIMARS, 80 km ötedeki hedefleri rahatlıkla vurabiliyor.

Rusya’dan Hızlı ve Sert Cevap

Biden’ın bu hamlesi sonrasında Rusya Dışlişleri Bakanlığı’ndan sert bir yanıt gecikmedi. RIA isimli Rus haber ajansı tarafından Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı’nın sözleri iletildi. Yapılan açıklamalara göre, ABD’nin Ukrayna’ya herhangi bir silah yardımında bulunmasının sonucunda, doğrudan Rusya ile karşı karşıya gelinmesi ihtimalinin oldukça artacağı ifade edildi.

İlgili Makaleler